54 edycja World Press Photo dobiegła dzisiaj końca. Konkurs wygrało wstrząsające zdjęcie Jodi Biebera z Republiki Południowej Afryki, przedstawiające portret 18- letniej dziewczyny z prowincji Oruzgan w Afganistanie, której mąż karząc ją za ucieczkę obciął nos oraz uszy.

fot. Jodi Bieber, South Africa, Institute for Artist Management/Goodman Gallery for Time magazine

fot. Jodi Bieber, South Africa, Institute for Artist Management/Goodman Gallery for Time magazine

W gronie nagrodzonych znalazło się też dwoje Polaków:

Filip Ćwik, który zdobył trzecią nagrodę w kategorii „Ludzie w wiadomościach” za reportaż poświęcony żałobie narodowej po tragedii w Smoleńsku (Link do galerii) oraz Tomasz Gudzowaty, który otrzymał zdobył II nagrodę w kategorii „Sport” za fotoreportaż o wyścigach samochodowych w Meksyku (Link do galerii).

Wyróżnienie specjalne jury przyznało serii 12 fotografii, które zostały wykonane przez górników uwięzionych przez 69 dni w kopalni w Chile.

W tym roku do konkursu przesłano rekordową liczbę zdjęć – 108 059 ze 125 różnych krajów. Wystawa z nagrodzonymi fotografiami zostanie otwarta 22 kwietnia 2011 w Amsterdamie i pozostanie tam do 19 czerwca. Następnie będzie wystawiona w 100 miastach w czterdziestu różnych krajach świata, w tym w Polsce.

Galerię zwycięskich zdjęc można obejżec na stronie:
http://www.worldpressphoto.org/index.php?option=com_photogallery&task=blogsection&id=21&Itemid=292&bandwidth=high