Ansel Adams ( 20 luty 1902- 22 kwiecień 1984) amerykański fotograf, z wykształcenia pianista, jeden z pionierów współczesnej fotografii krajobrazowej. Zasłynął z czarno- białych zdjęć parków narodowych. W 1916 roku wyjechał z ojcem w góry Sierra Nevada. Miał ze sobą amatorski aparat Kodaka, gdzie zrobił pierwsze zdjęcia doliny Yosemite Valley, która stała się później najważniejszym miejscem w jego życiu. Od tego czasu zafascynował się fotografią, na rzecz której porzucił muzykę.

Ansela Adamsa cechowała techniczna perfekcja. Potrafił kilka godzin czekać na właściwe światło, kilkanaście razy mógł wracać w to samo miejsce, aby w końcu zrobić zaplanowane zdjęcie, nie tolerował jakiejkolwiek manipulacji w fotografii. Pracował nad perfekcyjną kompozycją oraz kontrastem czerni i bieli na zdjęciu.

Ansel Adams opracował system strefowy- technika, która pozwala fotografom określać tonalność zdjęcia czyli przekładać światło widziane na konkretne odcienie na negatywie oraz papierze, dając im w ten sposób większą kontrolę nad fotografią.

Był autorem sławnego zdjęcie Monolit, przedstawiających Half Dome – granitowa formację skalną w Parku Yosemite, od jej zachodniej strony. Fotografia zostało wykonane przy użyciu szklanej płytki i czerwonego filtra, w celu wyostrzenia kontrastu tonów.

Jego fotografie są doskonale zakomponowanymi oraz naświetlonymi obrazami przyrodniczego dziedzictwa Stanów Zjednoczonych. Mawiał: “Czasem zdarza mi się znaleźć tam, gdzie Bóg tylko czeka, aby ktoś nacisnął za niego migawkę”.

Od roku 1960 praktycznie przestał robić nowe zdjęcia i zajął się ulepszaniem technik powiększania. Pracował na swoich starych negatywach, wykonując dziesiątki odbitek, w celu stworzenia tej najlepszej.

Ansel Adams: A Portrait of America