Galeria Sztuki Współczesnej w Olkuszu zaprasza na wernisaż wystawy ŁEM – Ukryta Kraina Adriana Spuły 30 marca 2012, godz. 18.30. Wernisaż połączony będzie z koncertem projektu muzycznego KARPATY MAGICZNE Wystawa czynna będzie do 24 kwietnia 2012.

Jeżeli ktoś usiłuje wyobrazić sobie, jak mogłaby wyglądać Ziemia, gdyby nagle zniknął z niej człowiek, powinien szybko pojechać w Beskid Niski. Po wysiedleniu Łemków czas się tu zatrzymał,a następnie niemal cofnął do wieków sprzed ery kolonizacji tych terenów. Przyroda upomniała się o swoje, wkradając się bujną roślinnością w miejsca dawnych domostw, pól uprawnych, dróg i ścieżek. Wioski, liczące niegdyś po kilkuset mieszkańców, wchłonął las, a w opustoszałe doliny wprowadziły się zwierzęta. Znikły mosty i kładki na rzekach, czyniąc te tereny jeszcze bardziej niedostępnymi. Po niezwykle barwnej kulturze Łemków pozostały cerkwiska, kapliczki i krzyże cmentarne – z roku na rok coraz trudniejsze do odnalezienia. Samoistnie stworzył się tajemniczy świat, powstała Łem – Ukryta Kraina.
Tu  nic nie jest tym, czym się wydaje. Drogi nie prowadzą do ludzi, urywają się w środku lasu. Puste doliny kryją ślady po dawnych mieszkańcach: podmurówki domów, zarastające miedze. W opuszczonych piwniczkach zimują nietoperze, a pod kapliczkami litanie wyśpiewują drozdy i zięby. Zdziczałe drzewa owocowe co wiosnę odprawiają rytualny apel poległych, rozświetlając białymi pąkami kwiatów miejsca po tych, którzy dbali o nie ponad pół wieku temu.
Prezentowane na wystawie fotografie powstały w latach 2008 – 2011 na obszarze południowo-wschodniej Polski (między Dunajcem a Osławą). W sumie projekt „Łem Ukryta Kraina” objął ponad sto dawnych miejscowości Beskidu Niskiego, Sądeckiego, Bieszczad i Pienin, w których do 1947 roku mieszkali Łemkowie. Wystawa oraz towarzyszący jej album powstały dzięki Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „MŁODA POLSKA”.

Adrian Spuła – ur. 1980r. Absolwent PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi (dyplom w Pracowni Fotografii Kreacyjnej prof. dr hab. Wojciecha Prażmowskiego). Debiutował w 2000r w tygodniku Przekrój. Później pracował dla krakowskiego oddziału Gazety Wyborczej i dziennika Rzeczpospolita.  Jego zdjęcia publikowały ponadto; Polityka, Newsweek, Wprost, Przegląd i Tygodnik Powszechny. Członek Towarzystwa Karpackiego. Od 2007r związany z Krakowską Szkołą Filmową. Laureat Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej (2002) i Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „MŁODA POLSKA” (2011).
www.Donkliszot.com

Galeria Sztuki Współczesnej
Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu
ul. Szpitalna 34, 32-300 Olkusz

www.gsw.bwa.olkusz.pl

Źródło: Informacja prasowa