Alfred Eisenstaedt (1898-1995) ojciec „fotożurnalizmu”. Od wczesnej młodości był zafascynowany fotografią. Zdjęcia zaczął robić już w wieku 14 lat, kiedy to dostał swój pierwszy aparat fotograficzny marki Kodak. W trakcie służby w Armii Niemieckiej został został poważnie ranny w obie nogi. Podczas trwania rehabilitacji bardzo zbliżył się do fotografii. W 1927 roku sprzedał swoje pierwsze zdjęcie z wakacji w Czechosłowacji. W 1935 roku wyemigrował do Ameryki. W 1936 roku zaczął pracować dla magazynu Life będąc jednym z jego pierwszych pracowników. Gdy wybuchła wojna Alfred Jeździł po USA, robiąc zdjęcia żonom, które żegnały  jadących na wojnę mężów oraz matkom rozpaczających po stracie synów. W tym okresie w 1945 roku przechadzając się nowojorskim Times Square, zrobił swoje najsłynniejsze zdjęcie legendarnego pocałunku, przedstawiające wracającego z frontu marynarza, który całuje przypadkowo napotkaną pielęgniarkę. Było to podczasV-J Day czyli dnia zwycięstwa Stanów Zjednoczonych nad Japonią w II Wojnie Światowej. Zdjęcie stało się pewnego rodzaju symbolem radości i  świętowania Amerykanów po zakończeniu wojny.

Kiedy został pełnoprawnym obywatelem USA, zaczął  jeździć po świecie, fotografując skutki wojny. Będąc w Japonii zrobił inne słynne zdjęcie- matki z dzieckiem na tle zgliszcz.

Podróżował po takich krajach jak: Korea, Włochy, Wielka Brytania, Mediolan, Florencja, Wenecja, Paryż , Londyn.

Oprócz fotoreportażu robił również portrety. Przed jego obiektywem stawały znane postacie polityki i kultury:Marilyn Monroe, Sophia Loren, Ernest Hemingway, Albert Einstein, W. Churchill, J.F. Kennedy i wielu innych. Podczas pracy dla magazynu Life był autorem jego 92 okładek i 2500 ilustracji.

Eisenstaedt cały czas fotografował w jednym stylu. Starał się używać światła zastanego i unikać wszelkiego rodzaju wspomagających sprzętów: statywu, lamp. Uchwycał przelotne, istotne momenty i nie naciskał na swoich modelów. Jego zdjęcia emanowały naturalnością. W swoim życiu sfotografował bardzo dużo ludzi i zawsze na pierwszym miejscu stawiał relacje z drugim człowiekiem.

Eisenstaedt otrzymał wiele nagród oraz był autorem kilku książek. Pracował prawie do końca swych dni, był całkowicie oddany fotografii. Zmarł w wieku 97 lat w swoim domu.

Źródło:
http://www.monroegallery.com/

http://digitaljournalist.org/

http://kellerfrau.com/

Podobne artykuły: