Annie Leibovitz (Anna – Lou Leibovitz) urodzona 2 października 1949r. w Waterbury w stanie Connecticut w USA. Fotografka specjalizująca się w fotografii portretowej.
Annie pochodziła z rodziny zmuszonej przeprowadzać się z miejsca na miejsce, było to spowodowane tym, iż ojciec sześciorga dzieci był pułkownikiem w Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Jej matka była nauczycielką tańca, co bardzo wpłynęło na życie Annie. Po szkole średniej, zainteresowana sztuką zdała do Instytutu Sztuki w San Francisco. Szkoła fotografii w tym instytucie bazowała na Robercie Franku oraz na fotografii Henri Cartier-Bressona, który ją zafascynował.

Fotografie z trasy koncertowej The Rolling Stones
Fotografie z trasy koncertowej The Rolling Stones

W roku 1970 Annie powróciła do Stanów Zjednoczonych z kibucu Amir, gdzie brała udział w pracach archeologicznych. W roku 1973 złożyła podanie o pracę w nowym czasopiśmie rockowym „Rolling Stone”. Odbyła tam praktyki. Trzy lata po rozpoczęciu pracy w „Rolling Stone” Annie została szefową działu fotograficznego. Pierwszym ważnym wydarzeniem w karierze Annie był reportaż z trasy zespołu The The Rolling Stones. Dzięki niemu stała się kimś na kształt „nadwornego fotografa” muzyków.

Zdj. Fotografie z trasy koncertowej The Rolling Stones
Zdj. Fotografia z trasy koncertowej The Rolling Stones

John Lennon
John Lennon

Po 10 latach kariery w „Rolling Stone” zmieniła pracę. Stała się głównym fotografem w magazynie „Vanity Fair”, który był w całości poświęcony  tzw. „clebrities” czyli gwiazdom. Tu otrzymała dużo większe „pole manewru” – zaczęła fotografować muzyków, aktorów, modelki, polityków, naukowców. Praktycznie każda firma, tworząca reklamę z wykorzystaniem ludzkiej twarzy zwracała się do Leibovitz z propozycją współpracy.

Kolejnym większym wyzwaniem, którego się podjęła była sesja fotograficzna Johna Lennona i jego żony Yoko Ono. Wtedy to właśnie powstał jedyny niepowtarzalny portret Johna. Annie zrobiła kilka zdjęć Johnowi i Yoko, lecz jedno było szczególne. Portret pokazuje Johna nago, oplatającego leżącą na łózku Yoko. Zdjęcie stało się wyjątkowe dlatego, gdyż kilka godzin później John został zastrzelony przed swoim mieszkaniem.

Yoko I John Lenon
Yoko I John Lenon

Zdjęcie ukazało się na okładce Rolling Stone. W 2005 r. American Society of Magazine Editrs uznało go najlepszą okładką magazynu ostatnich 40 lat.
W 1985 roku Leibovitz  została głównym fotografem na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej w Meksyku. Podczas trwania zawodów robiła zdjęcia piłkarzom, sędziom i osobom związanym z piłką nożną . W 1990 roku była już tak znana i ceniona, że przestała współpracować z pismami i założyła w Nowym Jorku własne studio, dzięki czemu mogła zacząć robić dużo więcej zdjęć. Rok później otworzyła swoją wystawę w National Portrait.

W dorobku Annie warto wspomnieć jedno ze zdjęć, które także stało się ikoną fotografii. Było to zdjęcie z 1991 roku, które zrobiła Demi Moore. Aktorka była w zaawansowanej ciąży a do sesji pozowała nago. Zdjęcie pojawiło się na okładce pisma „Vanity Fair” i wywołało medialny szum.
Leibovitz była autorką zdjęć wielu sławnych ludzi m.in. Królowej Elżbiety II z okazji wizyty państwowej w Stanach Zjednoczonych w 2007 roku, Bruce’a Springsteena  na okładkę albumu, Michaela Jacksona,  rodziny Barack Obama w Białym Domu.

Michael Jackson
Michael Jackson

W roku 1989 podczas robienia zdjęć do książki „AIDS i jego metafory” Annie spotkała pisarkę Susan Sontag. Od tamtego czasu tworzyły związek. W roku 2004 Susan zmarła a ostatnie chwile jej życia na łóżku szpitalnym Leibovitz zachowała na fotografiach. Związek z Sontag okazał się największym źródłem inspiracji dla Leibovitz: pisarka wspierała ją, jednocześnie naciskając na dalszy rozwój  mówiąc: „jesteś dobra, ale stać cię na więcej”. W wieku 51 lat Leibovitz zdecydowała się urodzić pierwsze dziecko poprzez zabieg inseminacji, którego owocem była córka Sarah Cameron. W 2004 została po raz drugi matką, tym razem bliźniaczek.

Annie Leibovitz w roku 2009 została autorką zdjęć do kalendarza Lavazza. Motywem przewodnim były różne oblicza „włoskości”, a do zdjęć pozowały tylko modelki z tego kraju.

Kalendarz Lavazza
Kalendarz Lavazza

Annie oprócz portretów robiła również cykle aktów – nastrojowe oraz liryczne zdjęcia ukazujące smukłe, wysportowane ciała tancerek i tancerzy. Jednak portret nadal jest jej główną dziedziną, w której tworzy i czuje się najlepiej. Wiele ze swoich cyklów wydała i do dziś wydaje w albumach, które cieszą się dużym powodzeniem wśród czytelników.
Pomysły inscenizacyjne Annie wymagały od jej modeli i modelek odwagi, dystansu do siebie, poczucia humoru a przede wszystkim zaufania. Czarnoskórą aktorkę Whoopie Goldberg Leibovitz sfotografowała w wannie mleka, Meryl Streep z grymasem na twarzy, natomiast aktorów z filmu „Blues Brothers” pomalowała na niebiesko. Annie potrafi pokazać na zdjęciu dużo więcej niż twarz znanej osoby, pokazuje ich naturalność i „zwykłość”.
Ostatnią najbardziej znaną wystawą zdjęć w której  pokazany został dorobek Annie to „A Photographer’s Life. 1990 – 2005” w Berlinie w maju 2009 roku. W Polsce w roku 1998 mogliśmy oglądać jej dużą, jak dotąd jedyną wystawę w Centrum Sztuki

Źródło zdjęcia: http://socjolook.blogdns.net
en.wikipedia.org
http://www.fototazo.com