Arnold Newman (1918-2006) – amerykański fotograf, uważany za mistrza portretu, który sfotografował największe osobistości XX wieku.

W latach 1936-38 studiował malarstwo i rysunek, jednak z powodów finansowych musiał przerwać edukację. W 1938 roku znalazł pracę w zakładzie fotograficznym jako asystent, gdzie wykonywał portrety na zamówienie szkoląc swój warsztat. Po kilku latach założył własne studio w Nowym Jorku i zaczął współpracować jako niezależny fotograf z takimi magazynami jak: The New Yorker,  Fortune, Life, Newsweek i Esquire.

Newman fotografował liderów światowej kultury i społeczeństwa. Przed jego obiektywem stanęły takie osobistości jak: Marlena Dietrich, John F. Kennedy, Harry S. Truman, Piet Mondrian, Pablo Picasso, Arthur Miller, Marilyn Monroe, Ronald Reagan, Mickey Mantle, Audrey Hepburn i wielu innych.


Arnold Newman  znany był  z „portretów środowiskowych” .  Dla niego bardzo ważne było otoczenie w którym robił zdjęcia. Swoich modeli  fotografował  zazwyczaj w miejscu ich pracy lub w miejscach z nimi związanych (malarza w pracowni, muzyka przy instrumencie) po to, by odzwierciedlić ich charakter i życie, niekoniecznie skupiając się na twarzy postaci. Najchętniej tworzył zdjęcia czarno-białe, jednak w jego dorobku znajdziemy również kolor. Jednym z jego najbardziej znanych zdjęć to portret Igora Strawińskiego.
Więcej portretów: http://www.arnoldnewmanarchive.com/index.php?option=com_content&view=article&id=8&Itemid=9

Zdjęcia:
www.masters-of-photography.com
www.areaofdesign.com

Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej.

Zostanie wysłany do Ciebie e-mail potwierdzający: przeczytaj instrukcje w nim zawarte, aby potwierdzić subskrypcję.