24 marca br, o godz. 19.30 w WSFoto (ul. Łazienkowska 14) odbędzie się otwarty wykład z dokumentalistą i jednym z najlepszych, współczesnych fotoreporterów – Mariuszem Foreckim. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Mariusz Forecki urodził się i mieszka w Poznaniu. Jest absolwentem Instytutu Fotografii Twórczej (ITF) Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Jego głównym zainteresowaniem jest fotografia społeczna. Dokumentuje zmiany zachodzące w Polsce od 1990 roku. Zrealizował wiele projektów fotograficznych, m.in. “Nowe religie w Polsce – wyznawcy Kryszny”, “Nowy, wspaniały świat”, “Barwy władzy”, “Poza Rajem”, „Okruchy Dnia”, „Blue Box”. Często fotografował na terenach byłego ZSRR (Armenia, Białoruś, Czeczenia, Dagestan, Litwa, Ukraina). Jest laureatem Medalu Młodej Sztuki za fotografie o tematyce społecznej. Za swoje zdjęcia otrzymał wiele nagród w konkursach, m.in. kilkakrotnie w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej, w konkursie tygodnika Newsweek na najlepszy reportaż. Otrzymał również wyróżnienie ZPAF za twórczość w 2004 roku. Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania w 2010 roku. Pracuje dla agencji fotograficznej TAMTAM, która dostarcza zdjęcia dla prasy ogólnopolskiej. Współwydawca internetowego magazynu fotografii dokumentalnej www.5klatek.pl. Głównym tematem fotografa jest śledzenie codziennych poczynań rodaków na polskiej prowincji. W kręgu jego zainteresowań fotograficznych szczególną rolę odgrywa dokument, w którym głównym bohaterem jest człowiek. Fotografie opisujące współczesną, wolną Polskę zebrał w albumie „I love Poland”.

Wybrane, najważniejsze wystawy: Trzęsienie ziemi w Armenii – Poznań, Gniezno, Świdnica, Spitak (Armenia) – 1988; Nowe religie w Polsce – Poznań 1990; „Blisko Nas – opowiedz nam swoją historię” – Mariusz Forecki i Tomasz Reiss – sierpień 2002 Poznań; „BlueBox” – opowieść o nowej Polsce. Poznań 2004; wystawa Okruchy Dnia – Mariusz Forecki – Warszawa, Poznań, Gliwice. Lipsk, Wilno, Sofia – 2005/2006/2007; „Przez Rzekę” – wystawa zbiorowa uczestników polsko-niemieckiego projektu – Berlin 2006, Arles 2007 (Francja); „Czeczenia 1995” – Poznań, galeria 2piR, 2008; „Blue Box” – Biennale Fotografii w Pradze, 2009; 04 Festiwal Fotodokumentu, Poznań 2011.

Mariusza Foreckiego będzie można spotkać na otwartym wykładzie w Warszawskiej Szkole Fotografii (ul. Łazienkowska 14), który odbędzie się 24 marca br., (sobota) o godz. 19.30. Wstęp wolny.

Szczegółowe informacje nt. artysty oraz spotkania znajdują się na www.wsfoto.art.pl oraz www.forecki.pl.