Znane są już miejscowości, w których zostaną zorganizowane wystawy pokonkursowe prezentujące najlepsze polskie fotografie prasowe nagrodzone w ósmej edycji konkursu BZ WBK Press Foto. Lista obejmuje 21 lokalizacji w całym kraju. W siedmiu z nich zostaną także zorganizowane warsztaty fotograficzne dla młodzieży BZ WBK Press Foto Junior.
Tradycją konkursu fotografii prasowej BZ WBK Press Foto jest cykl wystaw pokonkursowych organizowanych w całym kraju po uroczystości wręczenia nagród jego laureatom. Nie inaczej jest w tym roku. Wystawa, która składa się z 190 fotografii już wkrótce rozpocznie swoją trasą dookoła Polski, w trakcie której odwiedzi 21 miast, m.in. Kraków, Wrocław, Łódź, Koszalin, Poznań, Zamość, Toruń, Kielce, Częstochowę, Białystok, Tarnów, Rzeszów, Olsztyn, Wałbrzych, Szczecin, Warszawę oraz Łomżę.

„Ranga naszego konkursu rośnie z roku na rok. Dowodzi tego liczba zgłaszających się fotoreporterów oraz prac, w tym roku odpowiednio blisko pięćset oraz ponad siedem tysięcy. Dzięki takiej renomie wystawa pokonkursowa na stałe wpisała się w kalendarz ekspozycji wielu instytucji w Polsce” – powiedział Artur Sikora, dyrektor Obszaru Komunikacji Korporacyjnej i Marketingu w Banku Zachodnim WBK. – „Zależy nam, aby jak najwięcej osób obejrzało naszą wystawę, chcemy współtworzyć wydarzenia kulturalne w społecznościach lokalnych, w których jesteśmy obecni.”

„Niezmiernie się cieszę, że wystawa BZ WBK Press Foto ponownie zawita do Łomży. Wszystkie poprzednie wystawy były sukcesem frekwencyjnym i jestem przekonana, że i tym razem tak będzie, szczególnie że łomżyński fotoreporter jest w zaszczytnym gronie laureatów tegorocznej edycji naszego konkursu” – powiedziała Beata Kaczyńska, dyrektor oddziału Banku Zachodniego WBK w Łomży. –
„BZ WBK Press Foto obserwuję już bezpośrednio od trzech lat i zawsze jestem pod olbrzymim wrażeniem zdjęć, które są nadsyłane na konkurs, jak również tego niesamowitego ładunku emocjonalnego, jaki ze sobą niosą. To naprawdę doskonała lekcja historii naszych czasów. Wszystkim gorąco polecam.”

Uzupełnieniem wystaw pokonkursowych będą wprowadzone po raz pierwszy w tym roku warsztaty fotograficzne dla młodzieży BZ WBK Press Foto Junior. Dwudniowe warsztaty zostaną zorganizowane w siedmiu miejscowościach, a wybrane prace zostaną zaprezentowane podczas wystaw laureatów  BZ WBK Press Foto 2012.

„Celem warsztatów fotograficznych jest uwrażliwienie na otaczające nas obrazy oraz próba przekazania patrzenia fotograficznego młodym adeptom fotografii” – powiedział Waldemar Kompała, kierownik działu fotograficznego dziennika „Rzeczpospolita”, juror BZ WBK Press Foto. – „Fotografowanie to ciągłe poszukiwanie wyrażenia samego siebie, próby pokazywania świata takim, jakim widzi go fotograf. Podczas warsztatów spróbujemy ujarzmić sprzęt. Reszta będzie zależała od kreatywnego widzenia fotografującego.”

BZ WBK Press Foto 2012 zawita także na Śląsk, jak również do Trójmiasta oraz województw lubuskiego oraz opolskiego. Pierwsza wystawa zostanie otwarta 13 kwietnia w wałbrzyskiej Bibliotece Pod Atlantami.

W tym roku uczestnicy BZ WBK Press Foto mogli nadsyłać zdjęcia pojedyncze oraz fotoreportaże do ośmiu kategorii konkursowych oraz do kategorii specjalnej – Fotokast. Tym samym liczba kategorii w porównaniu do poprzedniej edycji wzrosła o jedną. Tą nową kategorią jest Foto+, do  której można było zgłaszać prace poddane obróbce w programach graficznych. Wszystkie zgłoszone prace zostały ocenione przez profesjonalne jury, któremu przewodniczyła Anna Brzezińska-Skarżyńska, redaktor naczelna redakcji fotograficznej Polskiej Agencji Prasowej PAP.

W ramach konkursu nagrodzono 46 fotoreporterów, do których trafiło 55 nagród i wyróżnień o łącznej wartości blisko 130 tysięcy złotych. Laureatami najważniejszych nagród zostali:

Zdjęcie Roku – Tomasz Lazar (freelancer), za fotografię dokumentującą aresztowanie przez policję manifestantki w nowojorskim parku Zuccotti.

fot.Tomasz Lazar, BZ WBK Press Foto 2012

Nagroda Rzeczpospolitej – Paweł Supernak (Polska Agencja Prasowa PAP), za zdjęcie ze spotkania Prezydenta USA Baracka Obamy z kombatantami II wojny światowej  podczas wizyty w Polsce.

Fot. Paweł Supernak, BZ WBK Press Foto 2012

Nagroda Banku Zachodniego WBK – Mateusz Dopierała (freelancer), za fotoreportaż z pierwszego turnieju szachowego w Poznaniu, w którym mogły startować przedszkolaki.

Fot. Mateusz Dopierała, BZ WBK Press Foto 2012

Więcej informacji na temat konkursu BZ WBK Press Foto 2012 oraz wystaw pokonkursowych można znaleźć na stronie internetowej www.bzwbkpressfoto2012.pl.

Konkurs BZ WBK Press Foto skierowany jest do polskich zawodowych fotoreporterów. Jego celem jest promowanie polskiej fotografii prasowej. Wszystkie prace nadesłane w tym roku na konkurs były oceniane przez jury w składzie: Anna Brzezińska-Skarżyńska (przewodnicząca), Wojciech Druszcz, Zdzisław Furman, Tomasz Wierzejski oraz Waldemar Kompała. Konkurs jest organizowany przez Bank Zachodni WBK, a jego patronem medialnym jest dziennik „Rzeczpospolita”.

Źródło: Informacja prasowa