Canon zaprezentował dziś dwa nowe modele z rodziny obiektywów EF przeznaczone dla entuzjastów i profesjonalistów – EF 24-70mm f/4L IS USM oraz EF 35mm f/2 IS USM. Nowe obiektywy, które oferują zaawansowane technologie optyczne oraz bardzo kompaktową konstrukcję, nadają się do wielu kreatywnych zastosowań, takich jak fotografia reportażowa, krajobrazowa, portretowa i turystyczna.

Oba obiektywy doskonale współpracują z lustrzankami cyfrowymi, takimi jak niedawno wprowadzony model EOS 6D, i wykorzystują najnowsze technologie firmy Canon, aby zawsze zapewniać idealne rezultaty. Zawierają soczewki asferyczne i powłoki Super Spectra zoptymalizowane pod kątem poszczególnych elementów, czołową technologię stabilizacji obrazu (IS) oraz ultradźwiękowe silniki do bardzo szybkiego automatycznego ustawiania ostrości (AF). Wszystko to przekłada się na znakomitą sprawność optyczną. EF 24-70mm f/4L IS USM to zarazem najnowszy obiektyw z hybrydową stabilizacją obrazu, która umożliwia robienie nieporuszonych zdjęć z dowolnej odległości, również przy ogniskowej z zakresu makro.

EF 24-70mm f/4L IS USM – wysoka jakość, duża elastyczność, hybrydowa stabilizacja obrazu

EF 24-70mm f/4L IS USM to najnowszy przedstawiciel elitarnej serii L, który poszerza ofertę standardowych zoomów EF dla profesjonalistów i amatorów. Obiektyw nadaje się doskonale do fotografii reportażowej oraz ślubnej i łączy typowy zakres ogniskowych ze znakomitą konstrukcją serii L, zapewniając profesjonalnej jakości ostry obraz w różnych warunkach fotografowania. Oddzielna pozycja makro pierścienia regulacji ostrości pozwala uzyskać minimalną odległość ogniskowania rzędu zaledwie 0,38 m przy dowolnym ustawieniu powiększenia i zapewnia maksymalny współczynnik odzwierciedlenia rzeczywistego rozmiaru rzędu 0,7x.

Znakomity system optyczny zawiera dwa elementy asferyczne oraz dwie soczewki o bardzo niskim współczynniku załamania światła (Ultra-low Dispersion, UD) ze zoptymalizowaną powłoką Super Spectra, która minimalizuje aberrację chromatyczną, rozmycia barw i efekt flary. Stała wartość przesłony f/4 w całym zakresie zoomu zapewnia wyjątkową kreatywną kontrolę, umożliwiając rozmycie tła sceny przy każdej długości ogniskowej.

Kołowa, 9-listkowa membrana przysłony pomaga uzyskać płynny efekt bokeh poza punktem ostrości, wyraźnie podkreślając obiekty na pierwszym planie.  EF 24-70mm f/4L IS USM jest również wyposażony w nowo zaprojektowany system IS, który pozwala na wydłużenie ekspozycji o cztery podziałki, a hybrydowy stabilizator obrazu wykrywa zmiany kąta i przesunięcia w trybie makro, umożliwiając robienie ostrych zdjęć z ręki.
Bardzo szybki autofokus jest zasługą niewielkiego, pierścieniowego silnika ultradźwiękowego (USM). W połączeniu z wydajnym procesorem i zaawansowanymi algorytmami technologia USM pozwala na dokładne, ciche i bardzo szybkie ostrzenie. Zawsze dostępne jest również ręczne ustawianie ostrości, umożliwiające wprowadzanie poprawek nawet przy włączonym autofokusie.

EF 24-70mm f/4L IS USM posiada funkcjonalną konstrukcję obudowy, na którą składają się m.in. specjalna powłoka antypoślizgowa, zmodyfikowany kształt oraz pierścienie ostrości i zoomu, co ułatwia obsługę. Obiektyw jest odporny na kurz i wilgoć, funkcja blokady chroni go przed wstrząsami podczas transportu, a fluorowa powłoka minimalizuje ilość kurzu, brudu i odcisków palców na przedniej i tylnej soczewce. Pomaga to zachować doskonałą jakość obrazu i minimalizuje konieczność czyszczenia.

EF 35mm f/2 IS USM – szersze spojrzenie na świat

Nowy obiektyw EF 35mm f/2 IS USM zaprojektowano pod kątem wyjątkowej wszechstronności, co pozwala fotografom uwieczniać jeszcze szerszą gamę scen i obiektów na fotografiach szerokokątnych. Jest to pierwszy obiektyw Canon o stałej ogniskowej 35 mm wyposażony w technologię stabilizacji obrazu, która w połączeniu z zaawansowaną optyką, pozwala uzyskać doskonałe rezultaty pomimo lekkiej, kompaktowej konstrukcji. Ogniskowa 35 mm pozwala robić szeroką gamę zdjęć, od portretów do krajobrazów, więc obiektyw ten sprawdza się także doskonale w fotografii turystycznej lub reportażowej.

Zaawansowane rozwiązania techniczne umożliwiają fotografowanie szerszej gamy scen i obiektów. Jasna przesłona o stałej wartości f/2 pozwala stosować małą głębię ostrości, a stabilizacja optyczna umożliwia wydłużenie ekspozycji o cztery podziałki i robienie nieporuszonych zdjęć z ręki nawet przy słabym świetle. Ponadto obiektyw inteligentnie wykrywa panoramowanie; tryb Panning IS włącza się automatycznie, umożliwiając dokładniejsze uchwycenie ruchu.

Obiektyw EF 35mm f/2 IS USM został zaprojektowany z myślą o najwyższej jakości obrazu. Jedną z soczewek wykonano z prasowanego szkła (GMo), co koryguje aberrację całego systemu optycznego. Ponadto poszczególne elementy są pokryte zoptymalizowanymi powłokami Super Spectra, które ograniczają efekt ducha i flary, zapewniając również doskonały balans kolorów. Połączenie pierścieniowego silnika USM z wydajnym procesorem przyspiesza automatyczne ostrzenie, przy czym zawsze dostępne jest również ręczne ustawianie ostrości dla użytkowników, którzy chcą zachować pełną kontrolę.

Nowe pokrywy obiektywu — zaprojektowane pod kątem łatwości użycia i wygody

Oba nowe obiektywy mają również nowo zaprojektowane pokrywy Mark II z mechanizmem blokady na środku, a nie na bokach. Proste ściśnięcie mechanizmu pozwala szybko zdejmować i zakładać pokrywę podczas sesji, zwłaszcza w przypadku korzystania z osłony przeciwsłonecznej. Przeprojektowane pokrywy będą wprowadzane w całym asortymencie obiektywów Canon EF od stycznia 2013 r. i będzie je można również nabyć oddzielnie.

EF 24-70mm f/4L IS USM – kluczowe cechy:

• Szeroki zakres ogniskowych pozwalający fotografować różne obiekty
Tryb makro umożliwiający uzyskanie powiększenia do 0,7x
Czterostopniowy stabilizator obrazu
Dwa elementy asferyczne i dwa elementy UD
Szybki, ultradźwiękowy mechanizm automatycznej regulacji ostrości
Konstrukcja odporna na kurz i wilgoć
9-listkowa przysłona zapewnia miękki efekt bokeh

EF 35mm f/2 IS USM – kluczowe cechy:

• Szerokokątny obiektyw o stałej ogniskowej 35 mm
• Stabilizator obrazu umożliwiający wydłużenie ekspozycji o 4 podziałki
• Przysłona f/2
• Kompaktowa konstrukcja
• Okrągła przysłona

Źródło: Informacja prasowa