Firma Canon rozwinęła możliwości lustrzanki EOS 7D prezentując firmware v2. Nowa wersja oprogramowania oferuje wiele nowych funkcji wszystkim, którzy chcą się rozwijać i przekraczać granice swojej fotografii. Bazując na dużej szybkości aparatu, zaawansowanych funkcjach oraz twórczej wszechstronności, nowy firmware oferuje fotografom dodatkowe korzyści. Wśród nich m.in. większą liczbę zdjęć seryjnych w formacie RAW, funkcje edycji z poziomu aparatu, definiowane przez użytkownika ustawienia Auto ISO oraz wsparcie dla odbiornika GPS – GP E2.

Zaprezentowany w 2009 roku EOS 7D był stopniowo rozwijany w oparciu o sugestie tysięcy fotografów z całego świata. Aparat oferuje idealną kombinację doskonałej jakości obrazu i niebywałej wszechstronności, dzięki czemu sprawdza się we wszystkich stylach fotografii. Dziś nadal jest uznawany za jeden z najlepszych na rynku aparatów APS-C. Rozwijając oprogramowanie, Canon skorzystał z podobnego schematu, uzyskując feedback bezpośrednio od użytkowników. Rezultatem jest EOS 7D z ulepszoną wydajnością, rozbudowanymi możliwościami oraz funkcjami kreatywnymi.

Zwiększona wydajność zapisu w formacie RAW

Dzięki zastosowaniu 18-megapikselowej matrycy APS-C, podwójnemu procesorowi „DIGIC 4” i zakresowi ISO sięgającemu 12800, EOS 7D pozwala fotografować w trybie ciągłym do 8 klatek na sekundę. Nowe oprogramowanie zapewnia wzmocnienie algorytmu zarządzania pamięcią zaczerpniętego z flagowej serii EOS-1. Dzięki temu, użytkownicy mogą korzystać z większej elastyczności, podczas fotografowania w trybie ciągłym z możliwością zapisu do 25 plików RAW lub 130 obrazów JPEG. W połączeniu z rozdzielczością 18MP i 14-bitowym przetwarzaniem obrazu, pozwoli to uchwyć bogate w detale chwile.

Wbudowane funkcje edycji i klasyfikacji

Gama nowo dodanych funkcji edycji umożliwia fotografom pełniejszą kontrolę nad ostatecznym kształtem zdjęć, dzięki temu, że proces post-produkcji rozpoczyna się jeszcze w aparacie. Fotografowie mogą teraz przetwarzać pliki RAW i poprawiać artefakty, takie jak iluminacja poboczna, zniekształcenia, aberracja chromatyczna. Dodatkowo, natychmiast po zrobieniu zdjęcia możliwa jest regulacja balansu bieli, ostrości i stylu zdjęcia (Picture Style), a także wielu innych parametrów. Zmodyfikowane obrazy zapisane zostaną jako nowe pliki JPEG. Co więcej, z poziomu aparatu można także zmieniać rozmiar JPEG-ów.
Fotografowie mogą także w łatwiejszy sposób filtrować nawet duże ilości plików, i to zaraz po zakończeniu pracy, korzystając z klasyfikacji zdjęć. Informacje dotyczące oceny i klasyfikacji zdjęcia zapisane są w metadanych każdego pliku. Można je odczytać przy użyciu aplikacji do edycji, na przykład Canon Digital Photo Professional czy innych popularnych programów, takich jak Apple Aperture, Adobe Lightroom i Bridge.

Pełna kontrola podczas fotografowania i filmowania

Nowe oprogramowanie lustrzanki EOS 7D rozszerza zakres możliwości zarówno podczas robienia zdjęć, jak i nagrywania materiałów wideo. Nowo dodana kontrola Auto ISO pozwala fotografom ustawić maksymalną czułość ISO w dowolnym punkcie między ISO 400 a 6400. Ponadto daje pełniejszą kontrolę nad ekspozycją, co pozwala fotografom dopasować maksymalną czułość ISO do własnych preferencji lub do wymogów konkretnych sytuacji.
Ulepszona funkcjonalność dźwięku w trybie filmowania zapewnia pełniejszą kontrolę podczas nagrywania. Użytkownicy mogą teraz uzupełnić nagrania Full HD (1920x1080p) o 16-bitowy cyfrowy dźwięk stereo rejestrowany z częstotliwością 48 kHz. Z kolei możliwość ręcznej kontroli dźwięku pozwala użytkownikom dokonać wyboru spośród 64 zdefiniowanych wcześniej poziomów. Cyfrowy wind-cut filter redukuje szumy związane z przepływem powietrza przy mikrofonie, dzięki czemu dźwięk jest czysty i wolny od zewnętrznych zakłóceń.

Zapamiętaj trasę swojej podróży

Firmware v2 daje także możliwość oznaczenia miejsca, w którym zostało zrobione zdjęcie z wykorzystaniem odbiornika GPS – GP-E2, najnowszej jednostki GPS zaproponowanej przez firmę Canon. GP-E2 jest bezpiecznie mocowany do gorącej stopki i połączony z aparatem za pośrednictwem kabla. Dzięki temu, użytkownicy aparatu EOS 7D mogą łatwo określić nie tylko takie parametry, jak długość i szerokość geograficzna, ale także kierunek, w którym zrobione było zdjęcie, dodając informacje o lokalizacji do danych EXIF . Funkcja rejestratora GPS umożliwia śledzenie przebytej trasy za pomocą pobierania danych GPS w regularnych odstępach czasu, a cała trasa może być wyświetlona przy użyciu Google Maps lub pakietu oprogramowania Map Utility.

Firmware v2 będzie dostępny od sierpnia 2012.

Canon EOS 7D firmware – nowe funkcje:

•Większe możliwości w trybie ciągłym – zapis do 25 plików RAW
•Edycja plików RAW z poziomu aparatu
•Klasyfikacja i grupowanie zdjęć z poziomu aparatu
•Zmniejszanie plików JPEG z poziomu aparatu
•Ustawienia maksymalnej wartości Auto ISO (ISO 400-6400)
•Ręczna regulacja poziomu dźwięku podczas nagrywania
•Zgodność z odbiornikiem GPS
•Dostosowanie nazwy pliku do preferencji użytkownika
•Ustawienia stref czasowych
•Szybsze przewijanie powiększonych zdjęć
•Ekran Quick control podczas odtwarzania

Canon EOS 7D – kluczowe cechy:
•Matryca CMOS APS-C o rozdzielczości 18MP
•Do 8 klatek/s w trybie ciągłym
•Zakres ISO do 12800
•Około 100% pokrycia w wizjerze
•19 punktów krzyżowych systemu AF
•    System pomiarowy iFCL
•    Podwójny procesor „DIGIC 4”
•    Nagrywanie filmów Full HD
•    Zintegrowany transmiter Speedlite
•    Ekran LCD Clear View II o przekątnej 3”
•    Obudowa ze stopu magnezu odporna na działanie czynników zewnętrznych

Źródło:
Informacja prasowa