Canon przedstawia nowego lidera wśród aparatów kompaktowych – rewolucyjny PowerShot G1 X

Londyn, Wielka Brytania, 9 stycznia 2012 r. – Firma Canon wprowadza PowerShot G1 X – nowy, rewolucyjny aparat kompaktowy, wyposażony w dużą matrycę CMOS. Został zaprojektowany tak, by rejestrować zdjęcia w jakości lustrzanek, a wszystko zamknięte w wygodnej, metalowej obudowie. Dedykowany profesjonalnym fotografom, PowerShot G1 X inicjuje nową, prestiżową linię legendarnej serii Canon G i wyznacza zupełnie nowe standardy wydajności osiągane przez aparat kompaktowy.

Ten gwarantujący najwyższą jakość aparat kompaktowy, może być wykorzystywany jako samodzielny sprzęt lub doskonałe uzupełnienie do profesjonalnej lustrzanki. PowerShot G1 X łącząc technologię matryc systemu EOS z mocą procesora DIGIC 5 oraz nowych, precyzyjnych obiektywów Canona i rozbudowanej możliwości manualnej regulacji, stanowi niewątpliwie najlepszy aparat kompaktowy w historii firmy Canon. Ten lekki aparat został wyposażony w zoom, który chowa się w dyskretny, solidny, metalowy korpus, zapewniając fotografom wysoką jakość i komfortową obsługę.

Profesjonalna jakość obrazu

Wyposażony w zaawansowaną technologię Canona, docenianą przez profesjonalistów na całym świecie, PowerShot G1 X gwarantuje jakość obrazu dotychczas osiąganą jedynie w lustrzankach. Jest to pierwszy kompakt Canona, który oferuje współczynnik proporcji obrazu 4:3, matrycę CMOS o rozdzielczości 14,3 megapikseli i wielkości 18,7mm x 14mm – parametry podobne do standardu APS-C, używanego w modelach serii EOS DSLR. W aparacie zastosowano identyczny rozmiar i strukturę pikseli jak w modelu EOS 600D, a także wprowadzono matrycę o powierzchni około 6,3x większą niż w powszechnie cenionym PowerShot G12. Dzięki temu w małym korpusie osiągnięto jakość obrazu gwarantowaną przez cyfrowe lustrzanki. Zwiększony rozmiar sensora pozwala fotografom uzyskać jeszcze większą kontrolę nad głębią ostrości i tworzy okazję, by w kreatywny i artystyczny sposób wyeksponować główny temat otografii na jego tle. Udoskonalony zakres dynamiki pozwala użytkownikom precyzyjnie uchwycić cienie i jednocześnie je uwydatnić. Z kolei rozdzielczość 14.3 MP umożliwia tworzenie wysokiej klasy wydruków wielkoformatowych oraz dowolnego przycinania zdjęcia w celu uzyskania wyjątkowych kompozycji.

PowerShot G1 X posiada wiele zalet wynikających z zastosowania zaawansowanej technologii CMOS, rozwiniętej w aparatach Canon EOS. Redukcja szumów bezpośrednio na matrycy gwarantuje czyste obrazy nawet przy najwyższych wartościach ISO, podczas gdy 4-kanałowy odczyt zapewnia doskonałą prędkość rejestracji obrazu, gwarantując wyjątkową wydajność w każdych warunkach.

Wykorzystując dużą matrycę z procesorem DIGIC 5, zastosowany w aparacie HS System ustanawia nowy standard jakości obrazu w warunkach słabego oświetlenia oraz przy pełnej wartości ISO na poziomie 100 do 12800, nigdy wcześniej nie oferowanej przez kompakty Canona. Od teraz użytkownicy mogą rejestrować naturalne ujęcia nawet w najciemniejszych warunkach, a w rezultacie uzyskać bogactwo detali i niski poziom szumów.

Precyzyjna technologia obiektywów

Obiektyw zastosowany w PowerShot G1 X powstał według standardów, wzornictwa i jakości legendarnej serii obiektywów EF. Dzięki wykorzystaniu soczewki o wysokim współczynniku refrakcji (UA) i precyzyjnej technologii formowania szkła, obiektyw oferuje kompaktowy rozmiar i wyjątkową ostrość, które zadowolą nawet najbardziej wymagających fotografów.

Obiektyw 28mm – 112mm, umieszczony w kompaktowym korpusie aparatu, posiada 4–krotny zoom optyczny, dając fotografom szansę kreatywnej zmiany kompozycji i perspektywy ujęcia. Sześciolistkowa przysłona w połączeniu z rozbudowaną matrycą pozwala uzyskać efektowne rozmycie tła. Aby zapewnić maksymalną jakość obrazu i filmu w standardzie Full HD, obiektyw został wyposażony w czterostopniowy optyczny Stabilizator Obrazu (IS). Pozwala to fotografom pracować w warunkach niedostatecznego oświetlenia i zastosować odpowiedni czas otwarcia migawki, w tym spowolnić go czterokrotnie bardziej, niż byłoby to możliwe bez IS. Optyczny stabilizator obrazu jest wspierany przez tryb Inteligent IS, który analizuje długość ogniskowej, rodzaj ruchu kamery i stosuje najodpowiedniejszy tryb stabilizacji obrazu1. Na przykład, w momencie identyfikacji ruchu przesuwnego, zostaje aktywowany tryb Panning IS, który stabilizuje go tylko w jednym kierunku, aby uzyskać bardziej artystyczny efekt w kadrze. Technologia Hybrid IS została zastosowana także z myślą o fotografowaniu obiektów na poziomie makro, bez rozmazania wywoływanego poruszeniem aparatu. Obiektyw posiada także wbudowany 3-stopniowy filtr szary (ND), pozwalający na szersze otwarcie przesłony w jasnym świetle. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie płytszej głębi ostrości lub użycie krótszego czasu otwarcia migawki w celu rozmycia ruchu.

Zwiększona możliwość regulacji parametrów

Nawiązując do poprzednich modeli z serii G, PowerShot G1 X oferuje możliwość pełnej, ręcznej regulacji oraz tryb zdjęć seryjnych wraz z funkcją kompensacji ekspozycji, w celu ułatwienia szybkiego i intuicyjnego dostępu do wielu ustawień. Dla maksymalnej kontroli nad efektem końcowym, PowerShot G1 X płynnie wpasowuje się w standardy pracy na systemie EOS. Dzięki temu, 14-bitowy zapis w formacie RAW pomaga uzyskać płynną gradację i naturalny wygląd kolorów, które mogą zostać dodatkowo dostrojone za pomocą załączonego oprogramowania Digital Photo Professional (DPP). Dając fotografom możliwość uchwycenia akcji w ułamku sekundy, PowerShot G1 X został wyposażony w funkcję High-speed Burst HQ. Funkcja pozwala na zarejestrowanie sekwencji sześciu ujęć w pełnej rozdzielczości na 4,5 fps, dzięki czemu można utrwalić nawet najszybszą akcję. Użytkownicy mogą także uruchomić serię zdjęć (na 1.9 fps) zapisywanych w formacie JPEG, bez konieczności jej przerywania aż do wyczerpania pojemności karty, co gwarantuje, że nawet dłuższe sekwencje szybkiej akcji zostaną uwiecznione.

Wysoka jakość filmów w standardzie Full HD

Nagrywanie filmów z rozdzielczością Full HD (1080p przy 24fps) i dźwiękiem stereo umożliwia dedykowany przycisk. Korzystając z zalet matrycy CMOS o dużym rozmiarze, użytkownicy mogą doświadczyć doskonałej jakości filmów, nawet w słabych warunkach oświetlenia z płytką głębią ostrości. Dodatkową zaletą jest uniwersalność 4-krotnego zoomu optycznego, który może być używany także podczas filmowania.

Profesjonalna obsługa

Dzięki wytrzymałej obudowie i konstrukcji ze stali nierdzewnej, PowerShot G1 X oferuje profesjonalną obsługę. Wyświetlacz Pure Color II VA LCD o przekątnej 7,5 cm (3 cale) i zmiennym kącie nachylenia, pozwala fotografom robić ujęcia z dowolnej pozycji, tak aby uzyskać oczekiwaną kompozycję. Jasny wyświetlacz LCD o wysokiej rozdzielczości, zapewnia podstawę do dalszego kadrowania i przeglądania obrazów, gwarantując ostrość i bogactwo detali. Natomiast optyczny wizjer (OVF) z regulatorem dioptrii umożliwia fotografom robienie zdjęć dostosowane do ich indywidualnego stylu. Doskonale zintegrowana, ręcznie regulowana i podnoszona lampa błyskowa umożliwia dodanie większej ilości światła do fotografowanej sceny, a także użycie gorącej stopki zintegrowanej z serią lamp błyskowych Canon Speedlite.

Zaawansowane tryby fotografowania

Zaawansowane tryby służące do robienia zdjęć mają pomóc fotografom, podczas uwieczniania naprawdę wymagających scen i sytuacji. W trakcie pracy w słabym oświetleniu i bez statywu, tryb Handheld Night Scene zarejestruje szybką sekwencję zdjęć. Łącząc ze sobą uzyskane dane, generuje jedno dobrze oświetlone zdjęcie z minimalnym rozmyciem. Poza tym, tryb High Dynamic Range (HDR) uchwyci sceny nawet z wyjątkowo zróżnicowanymi tonami światła i cienia, a przez połączenie różnych ekspozycji dostarczy pełne bogactwo detali bez względu na warunki oświetlenia.

Akcesoria zwiększające możliwości

PowerShot G1 X jest kompatybilny z akcesoriami serii EOS System, pozwalając fotografowi ciągle rozbudowywać potencjał swojego aparatu. Moduły flesza Canona EX Speedlite mogą być używane do kreatywnego doświetlania, a wodoodporna obudowa WP-DC44 zapewnia ochronę na głębokości do 40 m. Stwarza to idealne warunki fotografowania nawet podczas rzęsistego deszczu lub pod powierzchnią wody, nie wykluczając pełnego dostępu do wszystkich funkcji. PowerShot G1 X – specyfikacja produktu:

  • Czuła matryca 14,3 MP Canon CMOS, System HS oparty na procesorze DIGIC 5
  • 4 – krotny zoom, inteligentny stabilizator obrazu IS
  • Wyświetlacz LCD o przekątnej 7,5 cm (3 cale) o zmiennym kącie nachylenia
  • Pełna ręczna regulacja, RAW i DPP
  • Filmy HD i HDMI
  • Funkcja High-speed Burst HQ
  • Tryb Smart Auto
  • Wszechstronny system akcesoriów
  • Tryb HDR i filtr ND
  • Opcjonalna obudowa wodoodporna do głębokości 40m

1Siedem trybów do wyboru : Normal IS, Macro IS, Panning IS, Powered IS (tylko w trybie nagrywania), Dynamic IS, Dynamic and Macro IS i Tripod Mode


Źródło: Informacja prasowa Canon

Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej.

Zostanie wysłany do Ciebie e-mail potwierdzający: przeczytaj instrukcje w nim zawarte, aby potwierdzić subskrypcję.