Duńska spółka specjalizująca się w rozwiązaniach dla profesjonalnych fotografów, nabrała szybkiego tempa w ostatnich latach. Początki firmy to cyfrowe ścianki do średnioformatowych aparatów. Jednak producentowi to nie wystarczyło, chciał mieć własny system średniego formatu. Co jednak zrobić gdy nie ma się doświadczenia w konstruowaniu aparatów, ale ma się pieniądze? Najlepszą opcją jest wykupienie jakiejś innej firmy produkującej dany sprzęt. I tak oto w 2006 roku, PhaseOne wykupuje większość udziałów w słynnej Mamiy. Po dwóch latach kooperacji duńsko-japońskiej powstaje nowy system, sprzedawany pod dwoma szyldami naraz.

Aparat PhaseOne 645 DF jest skonstruowany do jak najlepszej współpracy z cyfrowymi ściankami. A można założyć wszystkie ich rodzaje dostosowane do systemu 645 AF. Wbudowana w aparat migawka może pracować z czasami od 1/4000s do 1 godziny. Dodatkowo możliwe jest zastosowanie obiektywu z migawką centralną, wtedy synchronizacja z błyskiem może być nawet przy czasie 1/1600s. Producent szczyci się szybkością nowego aparatu, zastosowano w nim nowy, wydajniejszy układ AF. Także zdjęcia seryjne przyspieszyły. Nowością w tym aparacie była pierwszy raz zastosowana w średnim formacie, możliwość zdefiniowania własnych zestawów ustawień i wybierania ich na pokrętle trybów.

Nowy system PhaseOne wzbogacił się już o pokaźny zestaw obiektywów. W ofercie znajdziemy komplet szkieł do różnych zastosowań, od szerokokątnych  przez obiektywy portretowe i tilt shift aż na tele kończąc.

Jednak główną działką PhaseOne pozostają przystawki cyfrowe. W obecnej ofercie znajdziemy dwie serie oznaczone symbolami P+, oraz nowszą IQ. Modele z pierwszej serii dzielą się na: P30+, P40+, P45+, P65+. Różnią się między sobą wielkością i rozdzielczością zastosowanej w nich matrycy . W najwyższym modelu mamy matrycę o rozdzielczości 65 Mpix i wielkości 54x40mm, mogącą pracować w zakresie 50-800 ISO, oraz wykonywać zdjęcia z prędkością 1 kl/s.

Natomiast w skład najnowszej serii wchodzą: IQ140, IQ160, IQ180. Tutaj rozdzielczość już wzrosła do 80 Mpix, przy wielkości matrycy 54x40mm. Zakres czułości jest taki sam jak w poprzedniku, natomiast zdjęcia seryjne minimalnie zwolniły (0.7 kl/s). Nowością jest zastosowanie inferejsu USB 3.0, oraz dotykowego wyświetlacza, który obsługuje się podobnie jak najnowszym iPhone.

PhaseOne nie poprzestał na wykupieniu Mamiy. W 2009 roku firma stała się większościowym udziałowcem swojego konkurenta na rynku cyfrowych ścianek, mianowicie Leaf. Jednak to już jest temat na jeden z kolejnych artykułów.