Sinar jest szwajcarską firmą, znaną głównie z produkcji aparatów wielkoformatowych. Jednak od kilku lat konsekwentnie zaznacza swoją obecność na rynku cyfrowego średniego formatu.

Producent wspólnie z firmą Rollei stworzył system opierający się głównie na świetnym aparacie Sinar Hy6. Jego modułowa konstrukcja, dostępność wielu świetnych obiektywów, możliwość zastosowania przystawek innych firm, oraz kilka ciekawych rozwiązań konstrukcyjnych, czynią z niego jeden z najbardziej uniwersalnych aparatów średniego formatu. Wyróżniającą go cechą jest możliwość zastosowania formatu 6×6, czego w innych aparatach modułowych się nie spotyka.

Jednak czym by był sam aparat bez firmowej przystawki? I Sinar tutaj nie próżnował. Aktualna oferta składa się z trzech typów przystawek: eMotion (75 LV), eVolution (86 H) oraz eSprit (65).

Model eMotion 75 został wyposażony w matrycę Dalsa wielkości 48 x 36 mm i rozdzielczości 33 Mpix. Wyróżnia ją duża mobilność, wymienny akumulator pozwala na 3 godziny fotografowania, a wbudowaną pamięć o pojemności 6 GB, można poszerzyć kartą CF (do 8 GB).

Z kolei przystawka eVolution 86 jest skierowana głównie do pracy w studio. Nowa matryca Dalsy (48x36mm) daje obrazy o rozdzielczości 48.8 Mpix. Przystawka nie posiada ani ekranu, ani przycisków, steruje się nią za pomocą komputera (także z podglądem na żywo). Jej cechą wyróżniającą z pośród innych przystawek jest możliwość pracy w dwóch trybach fotografowania. Zdjęcie pojedyncze wykonuje tak jak każda inna przystawka, z wykorzystaniem typowej interpolacji z matryc Bayera. Natomiast tzw. tryb Multishot, wykonuje 4 ujęcia, przy każdym matryca jest przesuwana idealnie o jeden pixel, co daje w rezultacie brak interpolacji, ponieważ każdy pixel ma informacje o każdej składowej barwy. Jest to idealne rozwiązanie do fotografii statycznej (reprodukcje, reklama, architektura).

Ostatnią nowością Sinara jest przystawka oznaczona jako Esprit 65. Wyposażona jest w matrycę 44x33mm o rozdzielczości 31 Mpix. Jej główną zaletą jest zastosowanie mocnego procesora obliczeniowego Intel QuadCore, dzięki czemu jako jedyna przystawka na rynku pozwala na obróbkę zdjęć i duże możliwości jeśli chodzi o formaty zapisu.

Wszystkie te przystawki można używać wraz z wieloma aparatami Sinar o konstrukcji na ławie optycznej, dzięki czemu jest to idealne rozwiązanie do fotografii architektury i wszędzie tam gdzie korekcja perspektywy jest wskazana.

Mimo że producent nie należy do najpopularniejszych w średnim formacie, to jego rozwiązania mają ogromne możliwości. Modułowość i zamienność wszystkich elementów jest jedną z najlepszych na rynku.