David Bailey urodzony w 1938 roku w Londynie. Fotograf mody, portrecista, autor zdjęć najznakomitszych gwiazd i osobistości.  W 2001 roku został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi w fotografii, otrzymał również od królowej tytuł szlachecki „Sir”.
Fotografią interesował się od najmlodszych lat- był samoukiem. W 1957 roku kupil swój pierwszy aparat. Karierę zaczynał jako fotograf mody w magazynie „Vogue”, z ktorym był związany przez 15 lat, pracowal również jako wolny strzelec dla innych czasopism w tym Elle i Glamour.  Z czasem zajął się reportażem , utrwalając obrazy w Brazylii, Afganistanie, Nowej Gwinei oraz Wietnamie. Zasłynął jako dokumentalista  Londynu lat 60.  Jego  portrety gwiazd, takich jak The Beatles, The Rolling Stones, Geraldine Chaplin, Mii Farrow  czy Julie Christie były znane na całym świecie. Jego muzami a zarazem partnerkami w życiu prywatnym były: Jean Shrimpton, Catherine Deneuve, Marie Helvin.

Wiekszość prac Bailey’a to wyraziste czarno- białe fotografie na białym, prostym tle. Z jego zdjęć emanuje prostota i surowość, co kontrastuje  z obrazem wielkich osobistości, polityków, pisarzy gwiazd muzyki, filmu, mody, które fotografował. Bailey zawsze unikał przepychu i cenił minimalizm natomiast bawił się swiatłem i lubił kontrasty w postaci jasnych i ciemnych tonacji na swoich fotografiach.
David Bailey jest autorem wielu książek oraz  reżyserem filmów dokumentalnych i reklam telewizyjnych. Do dzisiaj pracuje jako fotograf i filmowiec.

Zdjęcia:

www.lamonodigital.net

Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej.

Zostanie wysłany do Ciebie e-mail potwierdzający: przeczytaj instrukcje w nim zawarte, aby potwierdzić subskrypcję.