David Lachapelle urodził się w 1963 roku w Faifield w Connecticut w USA. Fotograf, producent filmowy, skandalista. Zasłynął dzięki odważnym fotografiom nawiązującym do sztuki pop-artu. Sztuka, którą uprawia to sztuka masowa dla ludzi XXI wieku. Jego zdjęcia ukazywały się m.in. w takich magazynach jak: „Vanity Fair”, „Rolling Stone”, „Vogue”. Lachapelle jest laureatem wielu nagród, został uznany przez magazyn „American Photo” za jednego z 10 największych fotografów mody. Współpracował między innymi z: H&M, Ecco, Siemens, MTV, HBO.

Świat fotografii otworzył przed nim Andy Warhol, który pozwolił mu pracować w swoim studio. W 1982 roku zaczął pracować dla magazynu „Interview”. Największą popularność przyniosły mu zdjęcia gwiazd. Przed jego obiektywem stanęły największe oraz najbardziej kontrowersyjne gwiazdy, min: Elton John, Madonna, Britney Spears, Marilyn Manson, , Paris Hilton, Pamela Anderson, Naomi Campbell, Angelina Jolie, Christina Aguilera, Uma Thurman, Mariah Carey, Drew Barrymore i wiele innych.

Na jego zdjęciach dominują wyraziste kolory, kontrowersyjne pozy, kicz, seks, widać duży wpływ surrealizmu oraz przepych. Lachapelle lubi szokować i prowokować przekraczając tym wyznaczone dotąd granice fotografii i sztuki, ustalając swój indywidualny styl. Na fotografiach nie ma spontaniczności, każde ujęcie jest idealnie dopracowane. Nad każdym zdjęciem pracuje sztab ludzi a plan zdjęciowy przypomina bardziej filmowy.

David Lachapelle jest również reżyserem. Znany jest z filmu „Rize” oraz wielu teledysków, które wyreżyserował dla największych gwiazd. W 2000 roku otrzymał nagrodę na MTV Europe Awards za wideo do utworu „Natural Blues” Moby’ego a za teledysk do piosenki Eltona Johna „This Train Don’t Stop Here Anymore”, w którym udział wziął Justin Timberlake, dostał nominację w kategorii Najlepszego Reżysera w 2002 roku na MTV Video Music Awards.

Więcej informacji i galeria zdjęć na stronie: http://www.davidlachapelle.com/

oraz: http://www.lachapellestudio.com/

Zdjęcia pochodzą z:

http://blackandsheep.blogspot.com/2008/05/blog-post.html