Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu i Fundacja Free Arts  zapraszają na wystawę  z cyklu „Debiuty 2011”:

Ania Lucid  Feminine

wernisaż 16 września, godz. 18:00
wystawa czynna 16.09. – 09.10.2011

kuratorka: Katarzyna Lewandowska


Wystawa Ani Lucid będzie kolejną prezentacją w ramach projektu „Debiuty”, w którym prezentowani są młodzi polscy artyści, wkraczający dopiero na rynek sztuki.

FEMININE otwiera cykl wystaw, gdzie punktem zbieżnym będą kobiety. W różnych odsłonach, z różnymi twarzami, w różnych pozach. Wszystkie Inne i wszystkie takie Same. Zwykłe, banalne, pełne mądrości, szalone, ekstatyczne, nabrzmiałe od seksualności, hybrydalne, uciekające w cybernetyczne przestrzenie.

Ania Lucid w FEMININE odmitologizowuje intymne portrety kobiece. Prezentuje kobiecość codzienną, powszednią osobistą i niezwykle cielesną. Taką, która pachnie skórą, potem, perfumami. Artystka odsłania przed widzem Nagą Kobietę, bezwzględnie i „okrutnie” dekonstruując archetyp współczesnej bogini, którego obraz epatuje z mediów, reklamy i fotografii mody. Kobiety Ani Lucid tożsame są z brakiem, ciałem, emocją, mową –  w wyraźnej opozycji do  tego co męskie: obecności, umysłu, rozumu, języka. Zdjęcia   wizualnie mówią o tym, o czym pisał Richard Rorty, krytykując logos, obecność, prostotę, normę, czystość, stałość na rzecz skomplikowania, przemieszczenia, przypadkowości. Niewątpliwie obydwa światy, ten męski i ten kobiecy, ujęte w Rortowskie filozoficzne kategorie stanowią dla siebie silny kontrast, to języki całkowicie nieprzekładalne.

Fotografując kobiety w codziennych sytuacjach, artystka skupiła się głównie na powtarzanych działaniach, które wykonywane są każdego dnia, na pokazaniu ich jako zamrożonych w ruchu, wybierając kadry niemożliwe do zarejestrowania przez ludzkie oko. To „przesunięcie”, „rozedrganie” modelki zdaje się, iż opisuje sytuację naruszenia stabilnego męskiego Ja. Ale czy tożsamość musi być ustabilizowana? – retorycznie, ale pyta Jacques Derrida. Artystka ze stanowczością i pewnie odpowiada nie musi.

Sposób prezentacji zdjęć składających się na cykl FEMININE nawiązuje do ostatnich fotograficznych doświadczeń Ani Lucid, w których odważnie eksperymentuje z animacją poklatkową dezintegracją obrazu fotograficznego  poddanego obróbce fotograficznej i inspiracją wideo.


Ania Lucid – ur. w Gdańsku  1977; Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych i Szkoły Filmowej w Łodzi, zwyciężczyni konkursu Viva Foto Awards w kategorii Portret. Zajmuje się fotografią artystyczną i portretową.

Galeria Sztuki WOZOWNIA

87-100 Toruń ul. Rabiańska 20

Tel. 56 622 63 39

www.wozownia.pl

e-mail: wozownia@wp.pl

dyrektor: Anna Jackowska

Godziny otwarcia:

wtorek-piątek 11-18

sobota-niedziela 12-18

Wernisaże w piątki o  godz. 18

Ceny biletów:

normalny – 5 zł

ulgowy – 3 zł

grupowy (5-15 osób) – 15 zł

wernisaże i wtorki – wstęp wolny

Organizatorzy:

Galeria Sztuki Wozownia

Sponsor:

Miasto Toruń

Patroni medialni:

Gazeta  wyborcza.pl    artinfo.pl