Jak wiemy fotograf to zawód jak każdy inny. Wiąże się to również z tym, że narażony  jest na różne niebezpieczeństwa wynikające z charakteru wykonywanej pracy.
Fotografia to dziedzina obejmująca szeroki zakres tematyczny, mamy tu na myśli charakter zdjęć. W zależności od tego jaki rodzaj fotografii uprawiamy, począwszy od fotografii amatorskiej, turystycznej po fotografię ekstremalnie niebezpieczną jak fotoreporter wojenny, naraża nas to na różne ryzyka.  Profesjonalny fotograf dla zrobienia idealnego i wyjątkowego zdjęcia nieraz stawia na włosku swoje życie i zdrowie. Przyjrzyjmy się niebezpiecznym miejscom pracy fotografa.

Fotografia wojenna, fotoreportaż

Reporter wojenny to jedna z najbezpieczniejszych dziedzin fotografii. Niejednokrotnie staje się członkiem wydarzeń towarzyszącym wielu wojnom, czy konfliktom zbrojnym. Dość często spotykamy się z historiami zabitych  fotoreporterów, chociażby ostatnia historia fotoreportera Anton-a Hammerl-a z RPA zabitego w Libii przez siły Kaddafiego, czy brytyjskiego fotoreportera Tim-a Hetherington także zabitego w Libii. Najbardziej znany fotoreporter wojenny Robert Cappa, założyciel agencji Magnum, także zginął właśnie, wskutek wybuchu miny lądowej, w Hanoi.

Jeśli interesuje Was tematyka fotoreportera wojennego, polecamy film Christiana Freia „Fotograf wojenny”, którego bohaterem jest James Nachtwey. Reżyser Christian Frei dokonał w swoim filmie niezwykłego zabiegu. Do aparatu fotograficznego Jamesa Nachtweya przymocował miniaturową kamerę. Dzięki temu widz ma szansę ujrzeć świat niemal z perspektywy fotografa.

fot.Jahangir Razmi

fot. Adrees Latif

fot. Jean-Marc Bouju

fot. Leslie Hammond

Zdjęcia:

www.listzblog.com

Fotografia podwodna

Ekscytująca i jednocześnie bardzo niebezpieczna. Po wodą czai się wiele zagrożeń, którym trzeba stawić czoło podczas nurkowania na duże głębokości. Słaba widoczność, ograniczone ruchy, groźne zwierzęta i rośliny. To wszystko może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu a nawet narażenia życia. Jednak efekt, który można uzyskać niejednokrotnie przechodzi nasze oczekiwania.


Zdjęcia:

http://ocean.nationalgeographic.com

Fotografia ekstremalnych warunków pogodowych

Fotografia tornad, burz, huraganów daje efekt w postaci niesamowitych zdjęć, jednak wymaga to maksymalnego zbliżenia się do danego zjawiska pogodowego a czasami wręcz śledzenia go.

fot. Jim Reed
fot. Jim Reed
fot. Jim Reed


Zdjęcia:

http://blogs.scientificamerican.com

www.meteoprog.pl/

www.extremeinstability.com

Fotografia dzikiej przyrody i zwierząt

Podróżując do najdalszych zakątków świata fotograf ma styczność z wieloma groźnymi zwierzętami i miejscami. Fotografia ta jest niezwykle fascynująca, jednak należy wiedzieć do jakiego momentu człowiek może wkroczyć na teren dzikich zwierząt tak, aby nie naruszyć ich terytorium a jednocześnie by móc na tyle blisko z nimi obcować aby pokazać na zdjęciach ich siłę, piękno i styl życia.

fot. Nick Brandt
fot. Nick Brandt
fot. Nick Brandt
fot. Nick Brandt

Zdjęcia:

www.artnet.com

Fotografia sportowa

W tej dziedzinie od fotografów wymaga się zwinności, przewidywalności oraz myślenia z dużym wyprzedzeniem czasowym. Pomimo tego, że zazwyczaj stoją z boku akcji, jednak często są bezpośrednio narażeni na utratę sprzętu, zdrowia a nawet życia…. W przypadku sportów ekstremalnych dochodzi fakt, że fotograf bardzo często musi wykonywać te same czynności co fotografowany obiekt.
Zdjęcia:

www.topdesignmag.com

Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej.

Zostanie wysłany do Ciebie e-mail potwierdzający: przeczytaj instrukcje w nim zawarte, aby potwierdzić subskrypcję.

Podobne artykuły: