Fotografia otworkowa jest to fotografia bez użycia obiektywu, który zastąpiony zostaje niewielką dziurką. Światło przechodząc przez otwór  tworzy na przeciwległej ścianie obraz.

Fotografia otworkowa pojawiała się już w średniowieczu i stosowana była do studiowania  światła rzutowanego przez małą przysłonę. W XVI wieku zaczęto ją stosować w astronomii do badań nad zaćmieniami słońca. Jednym z pierwszych, którzy wykonali fotografie otworkowe, w latach pięćdziesiątych XIX wieku był Szkocki naukowiec, Sir David Brewster. Fotografia otworkowa stała się popularna dopiero  w latach dziewięćdziesiątych XIX w. kiedy to aparaty otworkowe zaczęły być sprzedawane w takich krajach jak: Europa, USA, Japonia.

Aparat otworkowy można wykonać samemu, gdyż jego konstrukcja jest bardzo prosta. Można go wykonać z pudełka kartonowego, drewna, puszki itp.  Ważne aby jego wnętrze było zaczernione w celu uniknięcia refleksów. Do zrobienia dziurki pełniącej funkcję obiektywu używamy rozgrzanej igły przekuwając folię aluminiową bądź czarną matową folię. Ważne jest by otwór był idealnie okrągły o równych brzegach aby promienie światła wpadały tak samo w każdym punkcie oraz ze średnicą w granicach 0,1 mm – 0,3 mm. Jako migawka może posłużyć nam kawałek tekturki. Na przeciwległej do otworu ścianie umieszczamy film lub papier fotograficzny. Należy to zrobić w ciemni a następnie szczelnie zakleić otwór nieprzezroczystym materiałem aby nie dostało się do niego światło.

Przykład wykonania aparatu otworkowego

Fotografia Otworkowa Przy Użyciu Cyfrowej Lustrzanki

Otworki takie nie mają ogniskowej natomiast mają nieskończoną głębię ostrości. Mniejszym otworkiem uzyskamy  ostrzejszy obraz niż większym. Nie może być jednak za mały gdyż obraz stanie się mniej ostry, spowodowany zjawiskiem dyfrakcji. Czas naświetlania zdjęcia przy pomocy takiego aparatu trwa od kilkudziesięciu sekund do kilku godzin.

Zdjęcia wykonane techniką fotografii otworkowej charakteryzują się miękkimi konturami oraz efektami zakrzywienia i deformacji obrazu.

Poniżej kilka przykładów zdjęć wykonanych tą techniką:Z okazji Światowego Dnia Fotografii Otworkowej odbędzie się fotograficzny spacer po Bielsku-Białej, w dniu 24 kwietnia 2011 r. Start na rynku o 14:45. Więcej informacji: http://www.fotografiaotworkowa.pl

Zdjęcia pochodzą z:
http://www.placczarnieckiego10.net/galeria/tykocin-na-fotografii-otworkowej./zdjecia-panoramiczne