Czy zastanawialiście się kiedyś jak duży otwór przysłony może mieć obiektyw? Czy produkowane obecnie obiektywy z przysłoną 1.2 to maksimum możliwości? Dlaczego firmy nie produkują obiektywów o światłosile f1.0? a czy możliwe jest żeby przysłona była jeszcze mniejsza? Przy wszechobecnym pędzie do jasności te pytania są cały czas aktualne. Odpowiedź jest krótka: możliwe jest wyprodukowanie tak jasnych obiektywów, i co więcej, jest w historii fotografii kilka takich perełek.
Największą przeszkodą do produkowania tak jasnych obiektywów jest ich cena i użyteczność. Biorąc pod uwagę na przykład 50-tki Canona, różnica ceny między obiektywami 1.4 a 1.2 jest aż czterokrotna!. Trudno więc pomyśleć ile kosztowałby obiektyw f1.0. Ale dzięki Leice możemy sobie to wyobrazić. Co prawda obiektywy tej firmy mimo wszystkiego są bardzo drogie, jednak ostatnio został pokazany najjaśniejszy obecnie produkowany obiektyw na świecie. Jest to Noctilus-M 50mm, jego otwór przysłony wynosi f 0.95! Ale cena jaką musimy zapłacić za tą jasność jest niewyobrażalna, ok. 30 tys zł.

Nie jest to jednak szczyt możliwości. Było kilka innych obiektywów o takim samym otworze przysłony, m.in. Canon, Noktor, TV-Nikkor (0.9), Schneider-Kreuznach

Spotykane również były obiektywy filmowe ze światłem f0.75. Jeszcze jaśniejszy wyprodukowany został przez Carl Zeissa na potrzeby NASA. Jego otwór przysłony wynosił f0.7, został on wykorzystany w jednym z filmów Stanleya Cubricka. Również firma Tokyo Kogaku miała pod koniec lat 40 w ofercie obiektywy o takiej światłosile.

Nasi wschodni sąsiedzi także walczyli o prym posiadania w swojej ofercie najjaśniejszego obiektywu na świecie. Obiektyw o ogniskowej 20mm, wyprodukowany w 1948 roku w bardzo małej liczbie, posiadał przysłonę o wartości f0.5. Jednak jego użyteczność była bardzo ograniczona. Ważył prawie 10 kg, a przy tym jego koło obrazowania miało średnice zaledwie 2.9 mm.

Czy jest to jednak najjaśniejszy obiektyw jaki kiedykolwiek wyprodukowano? Nie, dokopałem się do informacji o jeszcze jaśniejszym. Jest to Zeiss Super-Q Gigantar 40mm f0.33!

Czy jest to rekord? Na chwilę obecną mogę przyjąć że tak, jednak kto wie, może ktoś słyszał lub czytał o jeszcze jaśniejszym? Jeśli tak to prosimy o informację. Na razie ten obiektyw wpisujemy do naszej księgi rekordów fotograficznych.