Do sklepów trafił film dokumentalny: historia fotografii w sześciu odcinkach. Produkcja BBC opowiada od przeróżnych aspektach fotografii: od dagerotypu do fotografii cyfrowej, od portretów do fotografii dziennikarskiej, od sztuki do reklamy.

Jak wiele filmów BBC – Geniusz zaklęty w fotografii to znakomicie przygotowany i wyprodukowany film. Twórcy starannie dobrali przykłady zdjęć i twórców, tak by oddać wszystkie aspekty tej najbardziej wpływowej formy sztuki współczesnej ery, jaką jest fotografia – reportaże Henri Cartier Bressona i Martina Parra, portrety Diane Arbus i Annie Leibovitz, pejzaże Ansela Adamsa i Roberta Franka, humanizm Roberta Doisneau i konceptualizm Irvinga Penna. Nie sposób wyliczyć wszystkich fotografów i zagadnień prezentowanych w serii.

Seria nie jest jednak wyłącznie zapisem zmian jakie dokonywały się od początków fotografii aż do dnia dzisiejszego. Poznać tu można odpowiedź na pytanie na czym polega prawdziwy geniusz fotografii, poznać zdjęcia które zmieniły sposób w jaki widzimy siebie i nasze życie, zdjęcia, które zachwycały, poruszały i oburzały oraz dowiedzieć się co sprawie, że są one tak wyjątkowe.
Geniusz zaklęty w fotografii
Geniusz zaklęty w fotografii  to obowiązkowa pozycja dla każdego kto, choć trochę, interesuje się fotografią. Polecamy! Zapoznajcie się z treścią poszczególnych odcinków:

Uchwycić cienie (1/6)

Uchwycić cienie nie tylko opowiada historię narodzin samej fotografii ale też jest próbą odpowiedzi na pytanie: po co jest fotografia ? Jak to się stało, że obok nowych technologii jak kolej czy telegraf, fotografia stała się odkryciem przełomowym, które na dobre zmieniło postrzeganie i rozumienie ówczesnego świata ?  Autorzy dokumentu w interesujący sposób pokazują jak rewolucja Kodaka oddając aparat w ręce mas, uwolniła potencjał surrealizmu, zaskoczenia i przypadkowości w fotografii.  W pierwszym odcinku serii Geniusz zaklęty w fotografii  przedstawiono również historię Jacques – Henri Lartigue’a który jest doskonałym przykładem geniusza- amatora. Uchwycić cienie zawiera wywiady z Chuck’iem Close i David’em Byrne.

Dokumenty dla artystów (2/6)

Przez wiele lat po Pierwszej Wojnie Światowej fotografia była głównym medium. „Każdy, kto nie rozumie, fotografii „, jak powiedział  węgierski artysta fotograf Lazlo Moholy-Nagy  „będzie jednym z analfabetów przyszłości „. Dokładna, obiektywna i racjonalna  fotografia była wykorzystywana do promowania radykalnej utopii Związku Radzieckiego oraz do zaprowadzenia porządku w chaosie  Trzeciej Rzeszy. Ale podczas, gdy jedni doceniali fotografię za jej zdolność do obiektywnego dokumentowania, inni używali jej do badania irracjonalnego, subiektywnego i surrealistycznego  naturalnego języka sztuki. Dokumenty dla artystów szczegółowo analizuje dzieła najwybitniejszych i najbardziej wpływowych fotografów współczesnych: Aleksander Rodczenko, August Sander, Man Ray, Eugene,Walker Evans i Bill Brandt. Z udziałem Martin’a Parr’a, Bernd’a i Hilli Becher, Joel’a Meyerowitz’a i Mark’a Haworth-Booth’a.

W odpowiednim czasie, w odpowiednim miejscu (3/6)
Być w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie, w decydującym momencie, zbliżyć się – to właśnie czyni z fotografii najlepsze medium, które sprawia, że stajemy się naocznymi świadkiem tworzenia historii. Ale jak dobra jest fotografia w rozumieniu tego, co rejestruje? Czy zbliżenie się jest zawsze lepsze od stania w tyle i jak ważne są momenty, dla których fotografowie ryzykują życie, by je uchwycić? W odpowiednim czasie, w odpowiednim miejscu jest próbą odpowiedzi na pytanie jak fotografowie radzili sobie z dramatycznymi wydarzeniami jak D-Day, Holokaust czy Hiroszima.  Dokument z udziałem legend Magnum- Philip’a Jones’a Griffiths’a i Susan Meiselas, żołnierza-fotografa Tony’ego Vaccaro oraz  dziennikarza Jon’a Snow’a.
Więcej dowiecie się na: http://blog.sztukafotografii.org/