George Rodger (1908- 1995) brytyjski fotoreporter,  współzałożyciel Agencji Magnum. Znany z dokumentacji fotograficznej życia w Afryce oraz zdjęć z obozu w Bergen-Belsen.

Rodger był samoukiem, fotografii nauczył się żeglując po całym świecie, podczas służby w brytyjskiej marynarce handlowej. W 1936 roku wraca do Wielkiej Brytanii i udaje mu się znaleźć pracę w Londynie jako fotograf w BBC ‘s dla magazynu The Listener. W 1938 roku pracował krótko dla Black Star Agency.

Wraz z wybuchem II Wojny Światowej zaczął pracę jako korespondent wojenny słynąc z drastycznych zdjęć obrazujących oblicza wojny.Fotografował Blitz, był w Afryce Północnej, Birmie, Włoszech, Niemczech, Belgi, Francji, Azji. Był pierwszym fotoreporterem, który który dotarł z żołnierzami do obozu koncentracyjnego w Bergen-Belsen po wyzwoleniu, ukazując rzeczywistość obozów zagłady. Wstrząsające obrazy, które tam zobaczył spowodowały, że porzucił tematykę wojenną. Z tego okresu pochodzi jego słynne zdjęcie, na którym niemiecki chłopiec idzie obojętnie wzdłuż drogi, zaraz obok ciał pomordowanych więźniów.

W 1947 roku wyruszył z żoną w podróż z Cape Town do Kairu. Przez kolejne trzydzieści lat pracował jako niezależny fotograf, badając plemienne rytuały i ceremonie w Afryce Południowej, Ugandzie i Sudanie Południowym. Dokumentował życie ludzi i dzikich zwierząt. W 1949 roku Roger otrzymał pozwolenie na spędzenie czasu z plemieniem Nuba, którego starożytny, nienaruszony cywilizacją sposób życia uwiecznił na swych zdjęciach. Chciał pokazać plemiona, które żyją w ścisłym związku z naturą i tym samym nakłaniać  ludzi, do życia w zgodzie z przyrodą. Fotografie wojowników nubijskich, zostały opublikowane w 1951 roku w magazynie National Geographic. Wracał do Afryki jeszcze 15 razy, aby dokumentować rytuały innych plemion.  W swych fotografiach Rodger stworzył niezapomniany obraz zwykłych ludzi, pokazał ich szczerość i prostotę.

Zdjęcia pochodzą z:

http://jtajchert.w.interia.pl/

http://corkap.wordpress.com/

http://www.singergallery.com/

http://en.wikipedia.org/wiki/Main_Page

Podobne artykuły: