Henri Cartier-Bresson (22 sierpnia 1908 – 03 sierpnia 2004) francuski fotograf, współzałożyciel agencji fotografów Magnum Photos, wraz z Robertem Capą, Davidem „Chim” Seymourem i George’em Rodgerem. Studiował malarstwo w Paryżu. Od 1931 r. poświęcił się fotografii i zaczął podróżować w różne zakątki świata. Uważany za ojca fotografii reporterskiej i za jednego z najwybitniejszych fotografów XX wieku. Fotografował dalmierzowym aparatem firmy Leica. Jego wystawa „The Decisive Moment” była pierwszą wystawą fotograficzną, która trafiła do Luwru. Zawsze starał się być w  miejscu, w którym rozgrywały się ważne wydarzenia polityczne. Sfotografował m.in. Indie i Indonezję w chwili uzyskania niepodległości, Chiny w czasie rewolucji, śmierć Ghandiego, ZSRR po śmierci Stalina. Był pierwszym zagranicznym fotografem, którego wpuszczono do Związku Radzieckiego. Tworzył reportaże o polityce i sztuce, portretował najwybitniejsze współczesne osobistości, uprawiał też  tzw. „fotografię uliczną” – utrwalał zwykłe, codzienne życie na ulicach krajów, w których się znajdował.

Był twórcą koncepcji „Decydującego momentu”. Decisive moment czyli ta chwila, w której świat pogrążony w chaosie jawi się jako doskonała całość a zadaniem fotografa jest wyłowienie oraz utrwalenie tego momentu w postaci zdjęcia.

Cartier-Bresson przywiązywał dużą wagę do kompozycji, która musiała być intuicyjna. Kierował się zasadą nie ingerowania w fotografowaną rzeczywistość. Mawiał: „Nie znoszę aranżowania wydarzeń. Nie znoszę reżyserowania. To okropne… Nie wolno fałszować rzeczywistości. Kocham prawdę i tylko prawdę pokazuję… „.  Nigdy nie retuszował swoich fotografii. Podczas robienia zdjęć starał się być niewidoczny. Jego fotografie są dynamiczne co nadaje im lekkość i autentyczność. Najważniejsza była dla niego forma nie kolor. Do końca pozostał wierny fotografii czarno- białej.

Pod koniec życia nie zajmował się fotografią, powrócił do swoich dawnych pasji malowania i rysowania. Zmarł w wieku 95 lat. Za swój dorobek artystyczny otrzymał wiele nagród m.in. Hasselblad Award, Overseas Press Club of America Award, Grand Prix National de la Photographie.