Irving Penn to jeden z najsłynniejszych fotografów mody ale również portrecistów  XX wieku. Urodził się 16 czerwca 1917 roku. Studiował w Philadelphia Museum School of Industrial Art. Swoją karierę zaczynał jako malarz i grafik, jednak zajęcie to porzucił, gdy w 1943 roku zaczął pracę jako fotograf  dla magazynu Vogue. Stworzył min. 160 opublikowanych okładek dla amerykańskiej, francuskiej i brytyjskiej edycji  tego magazynu. Wkrótce stał się słynnym fotografem mody. Postacie na jego zdjęciach były nieruchome, niemalże nieme. Wszystkie  kompozycje były przemyślane, ukazując  perfekcjonizm w każdym calu. Jego styl przesycony był chłodem, elegancją i przepychem.

Fot: Irving Penn

Fot: Irving Penn

Fot: Irving Penn

Fot: Irving Penn

Fot: Irving Penn

Fot: Irving Penn

W 1950 roku poślubił jedną ze swoich modelek Lisę Fonssagrives, która była jego wieloletnią inspiracją. Byli kochającym się małżeństwem przez 42 lata, aż do momentu jej śmierci w roku 1992. Artysta nigdy nie otrząsnął się do końca po stracie ukochanej.

W fotografii portretowej Penn posługiwał się jednolitym tłem, używając wyłącznie naturalnego oświetlenia. W późniejszych latach zaczął fotografować martwą naturę oraz osobistości ze świata sztuki. Jednym z bardziej znanych zdjęć jest portret Pabla Picassa.

Fot: Irving Penn

Fot: Irving Penn

Fot: Irving Penn

Fot: Irving Penn

Fot: Irving Penn

Swoje zdjęcia przeważnie robił w studio. Zmarł 7 października 2009 w swoim domu w Nowym Jorku.

Zdjęcia pochodzą z:
http://godutchbaby.blogspot.com/2010/11/irving-penn-1917-2009.html
http://pieceofglass.blox.pl/2009/10/Irving-Penn.html
http://ncoombefashion.blogspot.com/2008/12/my-favorite-vogue-cover.html