Jaques Henri Lartigue (1894 – 1986)- francuski malarz i fotograf. Pierwsze zdjęcia zrobił  w wieku 6 lat aparatem ojca a 2 lata później dostał od niego swój aparat. Zaczynał fotografując  zabawy, życie codzienne i członków  swojej majętnej rodziny jak również swoich przyjaciół. W wieku ośmiu lat zaczął prowadzić dziennik, w którym znalazły się jego rysunki, notatki oraz zdjęcia które zrobił. Używał kamery na płytki szklane o wielkości 13 x 18 cm. Swój pierwszy autoportret wykonał ustawiając aparat na statywie w 1904  roku . Na zdjęciu widzimy głowę chłopca będącego w wannie gdzie znad wody widać tylko głowę.

Niezwykle fascynował go ruch i możliwość jego uchwycenia. Zaczął więc utrwalać wyścigi samochodowe, motocyklowe, loty samolotów, mistrzostwa tenisa oraz puszczanie latawców W tym okresie powstały jego najlepsze zdjęcia z których znany jest najbardziej. Jego fotografie są pełne dynamizmu, spontaniczności i ekspresji, w niezwykły sposób pokazują zafascynowanie Lartigue’a powstawaniem i przebiegiem zjawiska ruchu.

Fotografie Lartigue’a charakteryzowały się doskonałą, wcześniej przemyślaną kompozycją.  Nie miał wykształcenia fotograficznego ale posiadał niezwykłą intuicję do przewidywania i planowania kadrów.

Kolejną inspiracją po świecie sportu dla Lartigue’a stał się reportaż. Fotografował zamożnych przechodniów i piękne kobiety Paryża z przełomu XIX i XX wieku.

Początkowo znany był tylko jako malarz. Świat ujrzał jego fotografie po opublikowaniu ich w magazynie Life oraz wystawie jego prac zorganizowanej w 1963 roku przez Johna Szarkowskiego w  Museum of Modern Art.

Polecamy:
1 http://www.youtube.com/watch?v=gpvYVLHz … re=related
2 http://www.youtube.com/watch?v=n7z7tBQO … re=related
3 http://www.youtube.com/watch?v=_emCA7-Z … re=related
4 http://www.youtube.com/watch?v=MVVhDN5z … re=related

Zdjęcia:
everyday-i-show.livejournal.com
masters-of-photography.com
fot.: Jeanloup Sieff