Josef Sudek- jeden z najwybitniejszych czeskich fotografów. Urodził się 17 marca 1896r. w Kolínie, zmarł 15 września 1976 w Pradze. Uczył się introligatorstwa. W roku 1915 został powołany do wojska, od roku 1916 walczył na froncie we Włoszech, w roku 1917 został ranny, w wyniku czego stracił prawą rękę. Po powrocie do Pragi zaczął amatorsko zajmować się fotografią.

Jako fotograf został zauważony na początku lat 20. W latach 70 w USA zaczął być uznawany jako jeden z przedstawicieli subiektywizacji fotografii współczesnej. Od lat 40 zaczął tworzyć wyłącznie zdjęcia stykowe. Pracował na aparatach pochodzących z XIX wieku dostosowując się jednocześnie do XX-wiecznych trendów.

Jozef Sudek potrafił w piękny sposób przedstawić na zdjęciach otaczający go świat. Na szczególną uwagę zasługują jego cykle zdjęć przedstawiające martwą naturę,pejzaże, podmiejskie lasy,praskie uliczki oraz ogródek przylegający do jego pracowni. Stał się dokumentalistą okalającej  go rzeczywistości. Przez lata wypracował swój indywidualny styl, nadając intymny charakter przedmiotom i miejscom, które uwieczniał na swoich fotografiach.

Josef Sudek zmarł na raka w 1976 roku. Do końca życia zajmował się fotografią.  Robił portrety oraz współpracował z magazynami ilustrowanymi.

Szklanka i jajko
Szklanka i jajko

Źródło i fotografie:  www.artinfo.pl,  www.chagalov.tumblr.com, www.pictorialism.eu, www.pbase.com