CBRE, wiodąca światowa firma doradcza w sektorze nieruchomości, ogłasza czwartą edycję corocznego konkursu Urban Photographer of the Year na najlepszą fotografię o tematyce miejskiej. W tym roku po raz pierwszy w konkursie przyjmowane są zgłoszenia z całego świata, a uczestnicy mogą nadsyłać swoje zdjęcia, poświęcone miastom w czasie pracy, do 30 czerwca 2012 r. Celem konkursu jest zachęcenie fotografów, zarówno profesjonalnych jak i amatorów, do uchwycenia tego, co jest kwintesencją życia i pracy w miastach i miasteczkach na całym świecie o każdej porze dnia i nocy.

Główną nagrodą w tegorocznym konkursie będzie ufundowane przez firmę CBRE luksusowe fotosafari. Przewidziano także nagrody dla zdobywców dwóch kolejnych miejsc oraz dodatkowo za 24 wyróżniające się fotografie przedstawiające każdą godzinę doby z życia miasta – dlatego w zgłoszeniach trzeba określić m.in. godzinę wykonania zdjęcia.

Paulina Krasnopolska, dyrektor marketingu i PR w CBRE Polska powiedziała:

“Działalność CBRE polega między innymi na dogłębnym zrozumieniu tego, jak funkcjonują współczesne miasta. Obecnie ponad połowa ludzkości mieszka i pracuje w miastach. Obserwujemy też bezprecedensowy wzrost wielkich metropolii, np. w Chinach czy w Indiach. Stanowią one nie tylko arcyciekawy temat dla twórców obdarzonych talentem i wyczuciem estetycznym, ale oferują też niezrównane możliwości śledzenia i dokumentowania zmian zachodzących w społecznościach ludzkich.”

Laureaci poprzednich edycji czerpali inspiracje z najróżniejszych źródeł, a nagrodzone prace, choć osadzone w miejskich krajobrazach, przedstawiały ogromną różnorodność tematyczną i stylistyczną. Zdjęcia ukazywały m.in. mieszkańca Hamburga zmierzającego do pracy na rowerze, pływający pawilon chorwacki na Biennale w Wenecji, burzę piaskową szalejącą wśród murów miejskich w Arabii Saudyjskiej, czy pokaz sztucznych ogni na Węgrzech. Zwycięskie zdjęcie autorstwa Victora Melo z Portugalii, który w tym roku zasiada w jury konkursu, przedstawia pogrążonego w pracy tunezyjskiego właściciela kramu na bazarze w Tunisie. Wyróżnienie zdobyło też zdjęcie polskiego fotografa, Piotra Michalaka, przedstawiające wnętrze londyńskiego metra o godzinie 23.00.

fot. Victor Melo

Mike Strong, Mike Strong, prezes CBRE na Europę, Bliski Wschód i Afrykę, powiedział:

“Konkurs jest z jednej strony okazją do poszukiwań estetycznych w kontekście środowiska miejskiego, z drugiej zaś szansą na wyłonienie największych talentów fotograficznych świata. Z dumą mogę powiedzieć, że ogromne powodzenie organizowanego od 2007 r. konkursu – w ubiegłym roku otrzymaliśmy ponad 10 tysięcy zgłoszeń z 74 państw – zachęciło nas do rozszerzenia jego formuły i przyjmowania podczas tegorocznej edycji zgłoszeń z całego świata.
Z niecierpliwością czekamy na inspirujące, zaskakujące, wzruszające i zabawne obrazy z życia miast, które tak cieszyły jury i publiczność podczas poprzednich edycji konkursu.”

Konkurs organizowany przez CBRE, największą na świecie firmę doradczą działającą w sektorze nieruchomości komercyjnych, po raz pierwszy odbył się w 2007 r. i obejmował region EMEA czyli Europę, Bliski Wschód i Afrykę. Od tego czasu zdobył ogromną popularność i stał się największym tego typu konkursem na świecie. Pełna lista zwycięzców, w tym nazwisko laureata tytułu Najlepszego Fotografa 2012, ogłoszona zostanie w sierpniu 2012 roku. Rejestracja uczestników odbywa się on-line pod adresem www.cbrephotographer.com. Można także śledzić zgłoszenia na Twitterze: @cbrephotos.
Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń: 30 czerwca 2012

Źródło: Informacja prasowa