Leica Gallery Warszawa zaprasza na wystawę  fotografii i premierę kalendarza – CHARAKTERY Mikołaja Grynberga

Wernisaż z udziałem Autora i modeli  odbędzie się  15.11.2011, godz. 19.00
Wystawę można oglądać do 6 grudnia 2011 r.

Najnowszy projekt Mikołaja Grynberga, fotografa znanego z wielu serii portretowych, to cykl aktów do kalendarza, wydanego przez uznany miesięcznik psychologiczny „Charaktery”. Kalendarz ukazuje się z okazji 15-lecia istnienia miesięcznika.
Motywem przewodnim fotografii nie jest erotyzm, czy poszukiwanie idealnej formy ludzkiego ciała, ale próba uchwycenia i pokazania uczucia wstydu, które towarzyszy nagości. „Ponieważ często sam się wstydzę, to chciałem zobaczyć tym razem, jak się wstydzą inni „ – wyjaśnia Artysta. Tak więc miało byd o wstydzie, a wyszły charaktery Grynberga.
Fotografowanie dla Mikołaja Grynberga to nie tylko warsztat, ale przede wszystkim spotkanie a więc nawiązanie relacji – rozmowa, zaangażowanie, namawianie, zaufanie.
„Ten projekt był szczególny, – mówi Autor – starałem się stworzyć taką sytuację, w której zachowują oni godność, zarówno w momencie robienia fotografii, w trakcie sesji, jak i na fotografii… Owszem, część z nich wstydzi się, ale nie traci honoru i godności”.
Im jesteś młodszy, tym bardziej wstydzisz się swojego wyglądu. Później wstyd ci z braku wiedzy, czy inteligencji – to jedna z ciekawszych refleksji jaką przyniósł projekt.


MIKOŁAJ GRYNBERG
Mówi o sobie, że jest „szczęśliwym człowiekiem, który znalazł swoje miejsce w świecie”. Wykonuje zawód, który jest dla niego jednocześnie dialogiem z otaczającym światem. Jego portrety są dokumentem spotkać z ludźmi. Przez ostatnich kilkanaście lat powstało wiele serii portretowych. Głównymi bohaterami jego fotografii są wyrażone na różne sposoby emocje. Jest autorem dwóch publikacji książkowych – „DUŻO KOBIET”, oraz „AUSCHWITZ – co ja tu robię?”.

Główne wystawy: Konkurs polskiej fotografii prasowej (1994); Początek – Mała Galeria, Warszawa, The life line, Tallin, Visioni e sansazioni, Rzym (1995); Idzie nowe – Galeria Baturo, Bielsko Biała (1996); Taste life – Centrum Sztuki Współczesnej, Warszawa (1997); Różni ludzie – Centralny Dom Kultury, Warszawa (2002); Czas pokaże – Fabryka Trzciny, Warszawa (2003); Dużo kobiet, a konkretnie 18 – Galeria Luksfera, Warszawa (2005); Metamorfozy – Galeria Luksfera, Warszawa (2006); Koło domu – Leica Gallery, Warszawa (2010).

Najnowszy projekt Mikołaja Grynberga to kalendarz dla Wydawnictwa Charaktery pt. „Charaktery Mikołaja Grynberga”.

Źródło:

Informacja prasowa