Leica Gallery Warszawa zaprasza na wernisaż wystawy zdjęć Szymona Szcześniaka, Into the Wild, który odbędzie się 5 stycznia 2012 r., o godz. 19.00. Fotografie będzie można oglądać do 6 lutego br. Wystawa połączona jest z prezentacją kalendarza.


Zdjęcia z cyklu Into the Wild, są zapisem podróży przez Kalifornię, którą Artysta odbył w 2011 roku. Przedstawiają ludzi i miejsca, w których żyją; powstały w miejscowościach: Bombay Beach, Salton Sea, Niland, Death Valley, Ballarat, Slab City i Joshua Tree.

Podróż tylko częściowo zaspokoiła marzenie Artysty – pragnienie powrotu na łono natury.
Mając „w głowie” zdjęcia krajobrazów Jean Loup Sieffa, pożyczył samochód i skierował się na pustkowia, do Doliny Śmierci.

To było jak daleka podróż w odwiedziny u starych znajomych, których od dawna się nie widziało. Godziny jazdy po pustkowiu wprowadzają w pewnego rodzaju trans, który oczyszcza umysł i wyostrza wszystkie zmysły. Ten nastrój jest bardzo odczuwalny w fotografiach, pełnych skrajnych uczuć towarzyszących Artyście w podróży – dojmującej samotności, na przemian z olbrzymim zachwytem przyrodą i ludźmi.

W oślepiającym świetle wschodzącego słońca pustyni rozpadająca się architektura przypomina tu scenografię filmową. Bez elektryczności, wody i innych udogodnień, kilka domów letniskowych i przyczep kempingowych. Skupisko ludzi, którzy z rożnych przyczyn znaleźli się w tym samym miejscu – uciekając przed przeszłością, cywilizacja, prawem, swoimi demonami i systemem. Czas tu nie istnieje a o przyszłości się nie mówi.

Jest to bardzo osobisty projekt, o którym Autor mówi:
Czuję absolutne uwielbienie i ogromny szacunek dla tych facetów. Każdy z nich opowiedział mi jakąś historię. Stając przed obiektywem mojej Leiki podarował mi cząstkę siebie.  Jestem Im za to ogromnie wdzięczny. Mam nadzieję, że ślad tej więzi pomiędzy fotografem i bohaterem fotografii pozostał na moich kadrach.


Szymon Szcześniak

ur. w 1975 r., absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w czeskiej Opawie w 2004 r., wykładowca Akademii Fotografii, specjalizuje się w fotografii portretowej. Współpracuje z takimi pismami jak Viva, Playboy, Zwierciadło, Gala, Twój Styl, Przekrój, Pani; dla których sportretował znanych ludzi. Wystawiał m.in. w Port Autonome Gallery, Paryż (2004), OBOK Galeria ZPAF, Warszawa (2006), Yours Gallery, Warszawa (2007), Galeria MELON, Warszawa (2009).

Leica Gallery Warszawa

C. H. BlueCity, poziom +1

Aleje Jerozolimskie 179

Godziny otwarcia:
pn. – sob.  10.00 – 22.00
niedz. 10.00 – 20.00

Źródło:

Informacja prasowa