17.10.2011 o godzinie  19.00 w Leica Gallery w Warszawie odbędzie  się wernisaż wystawy zdjęć Thomasa Hoepkera pt. „Heartland. An American Roadtrip In 1963″.

Thomas Hoepker jest jednym z najbardziej uznanych fotografów słynnej agencji Magnum Photos. Jego portrety mistrza wagi ciężkiej, Muhammada Ali, słynny obraz z 11/09/2001, przedstawiający płonące wieże World Trade Center oraz reportaż z podróży po USA w latach 60-tych – to zdjęcia, które stały się symbolami i zaliczane są do kanonu światowej fotografii.

Prezentowana w Leica Gallery w Warszawie wystawa zdjęć Thomasa Hoepkera  pt. „Heartland. An American Roadtrip In 1963” to cykl czarno-białych fotografii pokazujących życie codzienne w USA w latach 60-tych, a  jednocześnie dotykających najważniejszych przemian tego czasu. Hoepker trafił na burzliwe lata: zabójstwo Kennedy’ego, dyskryminacja rasowa i odrodzenie patriotyzmu – wydarzenia te kształtowały obraz Ameryki lat 60-tych i znalazły swe odzwierciedlenie na jego fotografiach. Artyście udało się pokazać esencję amerykańskiego mitu w ekspresyjnych portretach, kadrach ulicznych, czasami w dziwacznej scenerii.  Thomas Hoepker wspomina: „To był rok ‘63. Byłem pracownikiem magazynu „Kristall” w Niemczech, kiedy redaktor zapytał mnie, czy byłbym zainteresowany podjęciem podróży po Ameryce wraz z moim przyjacielem, pisarzem Rolfem Winterem. Powiedział: pokaż nam Stany Zjednoczone – ale nie wielkie miasta i znane atrakcje turystyczne – pokaż nam, jak żyją tam zwykli ludzie. Tak więc wynajęliśmy samochód i przejechaliśmy z Nowego Jorku do Los Angeles i z powrotem, obserwując, fotografując i opisując amerykańską prowincję. W sumie spędziliśmy około dwóch miesięcy w drodze”.
Artysta fotografował sprzętem Leica.

THOMAS HOEPKER
Urodzony w Monachium w 1936 r. Karierę fotograficzną rozpoczął na początku lat 60-tych, jako fotoreporter monachijskich gazet Münchner Illustrierte i Kristall. Jego relacje fotograficzne z całego świata zapewniły mu pozycję, uznanie i sławę, które trwają do dziś.  W 1963 roku został fotografem renomowanego magazynu Stern, a od 1976 roku pracował jako korespondent Sterna w Nowym Jorku. W latach 1987-89 pracował jako dyrektor artystyczny Sterna w Hamburgu. W 1989 roku został członkiem  agencji Magnum, a w latach 2003-06 był  jej prezesem. Obecnie Hoepker mieszka w Nowym Jorku, gdzie wraz z żoną, Christine Kruchen, fotografuje i produkuje filmy dokumentalne dla telewizji.

Partnerem wystawy jest Agencja fotograficzna EK Pictures, reprezentująca Magnum Photos  w Polsce.

Zdjęcia prezentowane na wystawie, będą dostępne w sprzedaży po zakończeniu wystawy.

Wernisaż wystawy : 17 października 2011 r., godzina 19.00
Wystawa otwarta w dniach: 18 października – 10 listopada 2011 r.

Źródło:
Informacja prasowa Leica Gallery