Leica Gallery Warszawa zaprasza na wystawę fotografii Jana Grarupa Haiti Aftermath -zwycięzcy prestiżowego konkursu Leica Oskar Barnack Award 2011. Wystawa potrwa od 17 kwietnia do 17 maja.

Grarup sfotografował tragiczne skutki trzęsienia ziemi jakie nawiedziło Haiti 12 stycznia 2010 roku. Fotografie  z ogromną intensywnością pokazują ogrom katastrofy i los ocalałych. Zniszczenia są przerażające, utrudniające określenie ogromnej liczy ofiar i ich identyfikację. Liczbę ofiar śmiertelnych określono na 300 tysięcy, a dotkniętych katastrofą na ponad 3 miliony. Ta klęska żywiołowa uznana została za najpoważniejsze trzęsienie ziemi w historii Ameryki Południowej i Północnej.

Grarup pojechał na Haiti na zlecenie kilku międzynarodowych magazynów m.in. Le Monde i Russian Reporter z zadaniem pokazania historii, która byłaby czymś głębszym niż szybką, prasową relacją. Nieprzypadkowo wybrano go do tego zlecenia, Grarup pracę fotografa widzi bowiem jako misję i coś więcej niż zwykłą dokumentację wydarzeń. Jego mistrzami, których fotografią się inspiruje są Sebastiano Salgado i Eugene Smith. Pierwszy nawet kiedy pokazuje trudne i brutalne historie, ujmuje je w ekstremalnie piękne kadry pełne treści, drugi  jest mistrzem w opowiadaniu historii. Takie też są czarno-białe zdjęcia z Haiti -  to wysmakowane kompozycje pełne emocji.

Widzimy ludzi, którym trzęsienie ziemi zabrało wszystko co mieli: majątek, dach nad głową, przyjaciół i krewnych. Ich życie legło w gruzach, ich twarze wyrażają strach i rozpacz. Stracili wszystko co kiedykolwiek posiadali, a poszukując wody i żywności często muszą ryzykować stratę jednego co im pozostało – życia.  Policja i prywatne agencje ochrony próbują chronić pozostałe zapasy żywności i nie wahają się w tym celu użyć broni. To co Grarup pokazuje na swoich zdjęciach, to często momenty graniczne w życiu człowieka.

Fot. Jan Grarup, Aftermath Haiti

Jan Grarup ( ur. w 1968 roku w Danii) w czasie trwającej już 18 lat kariery fotografuje wydarzenia związane z prawami człowieka i konfliktami. Jego prace potwierdzają zaangażowanie w rolę fotoreportera, jako świadka i wiarę w konieczność opowiadania historii o ludziach, którzy są pokrzywdzeni i często nie mają prawa głosu. Fotografie Grarupa pokazują ludzi w ekstremalnych momentach – rozpaczy, godności, cierpienia i nadziei. Mimo, że powstają w często odległych od Europy zakątkach świata, dotyczą nas wszystkich, bo są kroniką czasów w których żyjemy.

Grarup został nagrodzony większością prestiżowych nagród fotograficznych i nagród przyznawanych przez organizacje  zajmujące się prawami człowieka: World Press Photo, UNICEF, W.Eugene Smith Foundation for Humanistic Photography, POYi i NPPA. W 2005 r. przyznano mu Visa d’Or na fotofestiwalu Visa Pour l’Image we Francji, za relację o uchodźcach z Darfuru.

Pracuje jako freelancer, jego prace regularnie pojawiają się w najważniejszych tytułach, jak Newsweek, The Guardian, Sunday Times Magazin (UK), Stern, GEO, Paris Match, la Repubblica i innych światowych tytułach. Mieszka pod Kopenhagą z żoną i trójką dzieci.

Jest współzałożycielem międzynarodowej agencji non profit NOOR z siedzibą w Amsterdamie, która wspiera twórczość i rozpowszechnianie prac fotoreporterów, mających na celu podniesienie poziomu świadomości, większe zrozumienie świata i przyczyniające się do tworzenia wizualnej historii ludzkości. Fundacja wspiera powstawanie fotograficznych projektów m.in. poprzez wystawy i publikacje stymulujące społeczny dialog. Jej misją jest  dostarczanie impulsów do podjęcia tematu fotografii dokumentalnej i projektów edukacyjnych niosących filozofię Noor.

Leica Oskar Barnack Award to prestiżowy i cieszący się wielką estymą międzynarodowy konkurs dla wysokiej jakości fotografii reportażowej ustanowiony w 1979 r., w setą rocznicę urodzin Oskara Barnacka, wynalazcy aparatu Leica. Nagroda przyznawana jest przez Leica Camera AG i wręczana w czasie festiwalu Rencontres Internationales de la Photographie w
Arles, we Francji.

Leica Store & Gallery
Al. Jerozolimskie 179, piętro +1
02-222 Warszawa

Źródło: Informacja prasowa