Leica Gallery Warszawa zaprasza na  wernisaż wystawy z udziałem Artystki Renaty Dąbrowskiej, który będzie miał miejsce 6 marca 2013 o godzinie. 19.00. Wystawa potrwa do 3 kwietnia 2013.

Kowalski i Nowak nie mają chyba łatwego życia. To z pewnością najpopularniejsze nazwiska w naszym kraju. Listonosz i urzędnik mogą się pomylić. W szkole, na uczelni, w kadrach… to już prawdziwy kłopot. Wymaga chyba przyzwyczajenia. Kto ma mniej popularne nazwisko może kiedyś spotkał się z problemem zbieżności nazwisk i był tym pewnie zaskoczony. Wyobraź sobie, że nazywasz się Renata Dąbrowska. Dzwoni telefon, odbierasz i słyszysz: „Dzień dobry, nazywam się Renata Dąbrowska”. Sprawdzasz telefon. Prosisz o powtórzenie nazwiska. A to naprawdę – ktoś kto się nazywa tak samo jak ty – ale po drugiej stronie słuchawki.

Renata Dąbrowska:  „ 3 lata temu pod prysznicem, po tym jak w słuchawce, chcąc umówić się na wizytę do lekarza, od pani recepcjonistki usłyszałam pytanie o pesel, by ustalić dokładnie kim jestem, gdyż osób o takim samym jak moje, imieniu i nazwisku w tej jednej tylko przychodni było kilka, wpadłam na pomysł, by odnaleźć i sportretować kobiety, które nazywają się tak samo jak ja. Pomysł na pozór prosty, był niesłychanie trudny do zrealizowania, wymagający długich poszukiwań, dobrej logistyki, tysięcy telefonów, maili, rozmów, nerwów, łez , sporego samozaparcia, siły perswazji, licznych podróży (ponad 25 tysięcy przejechanych kilometrów),dużych nakładów finansowych, oczywiście też czasu. Pewnie dlatego realizacja projektu  przyniosła mi wiele satysfakcji. Odnalazłam i sportretowałam 100 Renat Dąbrowskich. Różnorodność osobowości, charakterów, wyglądów i ich światów sprawiły jak bardzo niesamowite były te spotkania, wiele mnie nauczyły i na zawsze zapadły mi w pamięć.”Projekt Renaty Dąbrowskiej to w pewnym sensie podróż przez współczesną Polskę. Zaglądamy do prywatnych domów, szpitala, szkoły i do kościoła. Do miasta i na wieś. Oglądamy kobiety w każdym wieku, na różnych etapach życia, w odmiennych sytuacjach rodzinnych i finansowych. Fotografie Renaty są wynikiem spotkań i rozmów. Dużo w nich wzajemnego przełamywania się, poznawania i zdobywania zaufania. Pełny cykl tych prac został wydany w 2012 roku w albumie pt.: „Ja, Renata Dąbrowska – 100 portretów”.

Renata Dąbrowska (ur. 1983), mieszka w Gdańsku. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Od 2005 roku współpracuje z trójmiejskim oddziałem “Gazety Wyborczej”. Wielokrotna laureatka polskich konkursów fotografii prasowej: Grand Press Photo, BZ WBK Press Foto oraz Gdańsk Press Photo.

Leica Store & Gallery Warszawa
CH Blue City (+1), Al. Jerozolimskie 179

Źródło: Informacja prasowa

Kowalski i Nowak nie mają chyba łatwego życia. To z pewnością najpopularniejsze nazwiska w naszym kraju. Listonosz i urzędnik mogą się pomylić. W szkole, na uczelni, w kadrachto już prawdziwy kłopot. Wymaga chyba przyzwyczajenia. Kto ma mniej popularne nazwisko może kiedyś spotkał się z problemem zbieżności nazwisk i był tym pewnie zaskoczony. Wyobraź sobie, że nazywasz się Renata Dąbrowska. Dzwoni telefon, odbierasz i słyszysz: „Dzień dobry, nazywam się Renata Dąbrowska. Sprawdzasz telefon. Prosisz o powtórzenie nazwiska. A to naprawdęktoś kto się nazywa tak samo jak ty – ale po drugiej stronie słuchawki.

Renata Dąbrowska:3 lata temu pod prysznicem, po tym jak w słuchawce, chcąc umówić się na wizytę do lekarza, od pani recepcjonistki usłyszałam pytanie o pesel, by ustalić dokładnie kim jestem, gdyż osób o takim samym jak moje, imieniu i nazwisku w tej jednej tylko przychodni było kilka, wpadłam na pomysł, by odnaleźć i sportretować kobiety, które nazywają się tak samo jak ja.

Pomysł na pozór prosty, był niesłychanie trudny do zrealizowania, wymagający długich poszukiwań, dobrej logistyki, tysięcy telefonów, maili, rozmów, nerwów, łez , sporego samozaparcia, siły perswazji, licznych podróży (ponad 25 tysięcy przejechanych kilometrów), dużych nakładów finansowych, oczywiście też czasu. Pewnie dlatego realizacja projektu przyniosła mi wiele satysfakcji. Odnalazłam i sportretowałam 100 Renat Dąbrowskich. Różnorodność osobowości, charakterów, wyglądów i ich światów sprawiły jak bardzo niesamowite były te spotkania, wiele mnie nauczyły i na zawsze zapadły mi w pamięć.”

Projekt Renaty Dąbrowskiej to w pewnym sensie podróż przez współczesną Polskę. Zaglądamy do prywatnych domów, szpitala, szkoły i do kościoła. Do miasta i na wieś. Oglądamy kobiety w każdym wieku, na różnych etapach życia, w odmiennych sytuacjach rodzinnych i finansowych. Fotografie Renaty wynikiem spotkań i rozmów. Dużo w nich wzajemnego przełamywania się, poznawania i zdobywania zaufania.

Pełny cykl tych prac został wydany w 2012 roku w albumie pt.: „Ja, Renata Dąbrowska – 100 portretów”.

Renata Dąbrowska (ur. 1983), mieszka w Gdańsku. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Od 2005 roku współpracuje z trójmiejskim oddziałemGazety Wyborczej. Wielokrotna laureatka polskich konkursów fotografii prasowej: Grand Press Photo, BZ WBK Press Foto oraz Gdańsk Press Photo.