Lewis Hine (1874-1940) – amerykański fotoreporter. Jako socjolog z wykształcenia zajmował się warunkami społecznymi panującymi w Ameryce na początku XX wieku. Pierwsze zdjęcia wykonał na zlecenie dyrektora Ethnical Cutlure School . Był samoukiem, fotografia stała się dla niego środkiem do osiągnięcia reformy społecznej. Na zdjęciach ukazywał problemy społeczne dotykające amerykańskie społeczeństwo a mianowicie: niesprawiedliwość i wyzysk w pracy.Fotografował imigrantów, robotników fabryk  podczas ciężkiej fizycznej pracy w trudnych warunkach.

W 1908 roku  Hine zaczął  podróżować, fotografując  dzieci w kopalniach,polach, fabrykach, zakładach tekstylnych. Chciał zwrócić uwagę na fakt jak ciężko pracują tracąc tym samym swoje dzieciństwo, zdrowie  i szanse na edukacje. Alarmował o nadużyciach oraz zagrożeniach na które są narażane.

Podczas I Wojny Światowej  pracował dla Czerwonego Krzyża fotografując uchodźców i ludność cywilną w rozdartej wojną Europie. Najważniejsze swoje zdjęcia zrobił w latach 1930-1931  kiedy został wybrany do zrobienia zdjęć dokumentujących budowę Empire State Building.  Sfotografował wówczas pracowników wśród żelastwa i stali wykonujących niebezpieczne prace na wysokościach w różnych akrobatycznych pozycjach bez żadnych zabezpieczeń. Wszystkie zdjęcia znalazły się w wydanej przez niego książce ” Men at Work”. Agencje z którymi współpracował to: Rural Electrification Agency, Tennessee Valley Authority oraz Works Progress Administration.

Zdjęcia:

www.historyplace.com
www.masters-of-photography.com

http://www.facebook.com/pages/Lewis-Wickes-Hine/60378241139
http://www.spartacus.schoolnet.co.uk/IRhine.htm