Dwa lata po zakończeniu II wojny światowej, czterech fotografów postanowiło założyć najbardziej prestiżową agencję fotograficzną na świecie – Magnum Photos. Ta czwórka to Robert Capa, Henri Cartier-Bresson, George Rodger i David „Chim” Seymour. Według legendy nazwę agencji zaczerpnięto od gatunku szampana, który pili artyści, podczas założycielskiego spotkania.

Stworzoną w roku 1947 w Paryżu agencję Magnum definiowały słowa współzałożyciela Henri Cartier-Bressona „Magnum to wspólnota myśli, wspólna ludzka cecha, ciekawość co dzieje się na świecie, szacunek dla dziejącej się historii i chęć przelania tego na obraz.” Kolejne siedziby agencji powstały w Nowym Jorku, Londynie i Tokio.

Początkowo członkowie Magnum podzielili świat na regiony. Chim zaczął działać w Europie, Cartier-Bresso w Indiach i Dalekim Wschodzie, Rodger w Afryce i Capa w USA.
Magnum, jest symbolem całkowitej niezależności artystycznej, będącej nieodzownym warunkiem pracy fotografika. Wybór reportaży, czasu ich trwania, selekcja zdjęć, prawo własności do negatywów, zarządzanie prawami autorskimi i kontrola rozpowszechniania – pozwalają członkom Magnum na całkowitą niezależność. Dzisiaj Magnum Photos zrzesza sześćdziesięciu fotografów. Ich zdjęcia prezentują znaczące wydarzenia naszej epoki: od konfliktów po rewolucje, od aktualności po tematy trwale obecne w naszym świecie. Tworzą w ten sposób liczne, szeroko rozpowszechniane w prasie międzynarodowej obrazy stanowiące fragmenty naszej wspólnej pamięci.

Pierwszym klientem agencji był John Morris, który z magazynu „Life” przeszedł do „Ladies’ Home Journal”, gdzie został szefem działu fotografii. Morris i Capa wpadli na pomysł reportażu „Ludzie są ludźmi” ukazującego życie rodzin na całym świecie. Budżet przedsięwzięcia wyniósł 15 tys. dolarów. Chim miał sfotografować rodziny w Niemczech i Francji, Rodger — w Egipcie oraz Palestynie, Capa – w Związku Radzieckim, dokąd wybierał się z Johnem Steinbeckiem.

Agencja aby się rozwijać musiała zatrudnić nowych członków. To Robert Capa wprowadził do agencji m.in. Elliota Erwitta, Burta Glinna, Inge Morath i Marca Ribouda.

Adeptom fotoreportażu Capa powtarzał, że jeśli zdjęcie nie jest dobre, to znaczy, że jego autor nie podszedł dość blisko. Zginął w 1954 r., dokumentując odwrót Francuzów z Wietnamu. Zabiła go mina lądowa.

Członkowie Agencji:

* Abbas Attar
* Eve Arnold
* Micha Bar Am
* Bruno Barbey
* Jonas Bendiksen
* Ian Berry
* Werner Bischof
* Rene Burri
* Cornell Capa
* Robert Capa
* Henri Cartier-Bresson
* Chang Chien-Chi
* Antoine D’Agata
* Bruce Davidson
* Carl De Keyzer
* Raymond Depardon
* Thomas Dworzak
* Nikos Economopoulos
* Elliott Erwitt
* Martine Franck
* Stuart Franklin
* Leonard Freed
* Paul Fusco
* Jean Gaumy
* Bruce Gilden
* Burt Glinn
* Maya Goded
* Jim Goldberg
* Philip Jones Griffiths
* Harry Gruyaert
* Ernst Haas
* Philippe Halsman
* Erich Hartmann
* David Alan Harvey
* Thomas Hoepker
* David Hurn
* Richard Kalvar
* Josef Koudelka
* Hiroji Kubota
* Sergio Larrain
* Guy Le Querrec
* Erich Lessing
* Herbert List
* Alex Majoli
* Constantine Manos
* Peter Marlow
* Steve McCurry
* Susan Meiselas
* Wayne Miller
* Inge Morath
* James Nachtwey (do 2001)
* Trent Parke
* Martin Parr
* Paolo Pellegrin
* Gilles Peress
* Gueorgui Pinkhassov
* Mark Power
* Raghu Rai
* Eli Reed
* Marc Riboud
* Eugene Richards
* Branco Miguel Rio
* George Rodger
* Lise Sarfati
* Ferdinando Scianna
* David Seymour
* Marilyn Silverstone
* Eugene Smith
* Alec Soth
* Chris Steele-Perkins
* Dennis Stock
* Nicolas Tikhomiroff
* Larry Towell
* Ilkka Uimonen
* John Vink
* Alex Webb
* Donovan Wylie
* Patrick Zachmann

Oficjalna strona Agencji Magnum Photos

Polecamy obejrzeć w wolnej chwili film „MAGNUM Photos – mit ulega zmianie” reż. Reiner Holzemer, 1999, Niemcy.

Poniżej kilka filmów o Agencji Magnum Photos