Marc Riboud wybitny francuski fotograf.  Urodził się w Lyonie w 1923 roku. Jego ojciec był podróżnikiem i fotografem-amatorem. To od niego, w wieku 14 lat,  dostał swój pierwszy aparat fotograficzny. W 1951 roku wyjeżdża do Paryża gdzie spotyka Henri Cartier-Bressona , Roberta Capa  i Davida Seymoura , założycieli Agencji Fotograficznej Magnum, której później staje się członkiem zdobywając umiejętności i doświadczenie. W latach siedemdziesiątych stoi na czele Magnum, ostatecznie jednak odchodzi z niej w 1979 roku stając się niezależnym fotografem.

Riboud wiele podróżował. Był jednym z pierwszych europejskich fotografów, którym pozwolono  na wjazd do Chin podczas trwającej tam Rewolucji.  Relacjonował również wojnę w Wietnamie. Na swoich zdjęciach potrafił niesamowicie oddać  nastrój  oraz uchwycić ulotne chwile. Jedno z najważniejszych jego zdjęć pochodzi z okresu wojny wietnamskiej. Fotografia  zrobiona została w  1967 roku  i przedstawia młodą dziewczynę z kwiatem w rękach stojącą naprzeciwko uzbrojonych żołnierzy podczas protestu w Waszyngtonie.

Riboud był w Afganistanie, Turcji, Rosji, Japonii i Stanach Zjednoczonych, ale także w Afryce. Fotografował tereny objęte  konfliktami, ukazując realia wojny i zmian politycznych. Zasłynął również  jako autor reportaży z Azji i Chin.

W jego dorobku artystycznym znajdują się również zdjęcia o odmiennej tematyce np. fotografie przedstawiające ulice Paryża. Znanym i  cenionym zdjęciem ,które przeszło do historii, jest fotografia zrobiona w Paryżu w 1953 roku przedstawiająca robotnika o nazwisku Zazou, który w tanecznej pozycji maluje Wieżę Eiffela. Obecnie spędza czas w rodzinnej Francji.

Zdjęcia pochodzą z :

www.marcriboud.com