Urodzony w 1896 roku, Martin Munkácsi karierę fotografa rozpoczął w lokalnej węgierskiej gazecie. Jego specjalnością były zdjęcia modowe. W roku 1928 dołączył do redakcji Berliner Illustrierte Zeitung.

Na przełomie roku 1929 – 1930 powstało jedno z jego najbardziej znanych i rozpoznawanych zdjęć w historii fotografii. Zdjęcie przedstawia kilku chłopców wbiegających do jeziora Tanganika. Munkácsi sfotografował ich od tyłu, pod słońce, ujmując ich w ciasny kadr. W jednym zdjęciu połączył kilka elementów: dynamizm, energię oraz radość życia.  Henri Cartier-Bresson mówił, że to jedna z najważniejszych fotografii jakie kiedykolwiek widział.

Jednak dopiero w 1934 roku  zaczęła się  jego prawdziwa kariera. Wyjechał do Nowego Jorku gdzie znalazł zatrudnienie w słynnym magazynie modowym Harper’s Bazaar. To właśnie tam zrewolucjonizował fotografię modową. Jako pierwszy wyszedł z modelkami na plener, poza  studio. Robił zdjęcia modelkom na ulicy, plaży czy lotnisku.

Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że  zarówno w ojczyźnie, jak i USA , był zawsze najlepiej opłacanym fotografem prasowym spośród sobie współczesnych. W 1936 roku  zarobił 100 tys. dolarów, podczas gdy przeciętna rodzina zarabiała 4 tys. dolarów.

Ostatnia sesja zdjęciowa, jaką zrobił dla Harper’s Bazaar ukazała się w 1962 roku – rok przed jego śmiercią. Zdjęcie prezentowało kobietę na plaży.

Oprócz mody fotografował także sport, oraz życie codzienne mieszkańców.

Źródło i zdjęcia: http://www.pbase.com/

http://arttattler.com/