Mark Power od 2007 roku członek Agencji Magnum Photos, uważany za jednego z najważniejszych współczesnych fotografów zajmujących się dokumentem.

Jako członek Magnum został zaproszony w 2003 roku do wzięcia udziału w projekcje Euro Visions, którego celem było sfotografowanie przemian zachodzących w dziesięciu krajach, które miały przystąpić w 2004 roku do Unii Europejskiej. Jego wybór padł na Polskę, do której odbył dwie podróże w 2004 roku, w celu zebrania materiału. Wystawa kończąca projekt odbyła się w Centre Pompidou w Paryżu w połowie 2005 roku. Jednak Power nie czuł się w pełni usatysfakcjonowany. W ostatnim wywiadzie mówi: „W 2004 roku jako jedyny z zaproszonych fotografów zdecydowałem się kontynuować pracę, bo czułem, że dotknąłem zaledwie powierzchni”. Efektem tego było 25 podróży do Polski i ponad 2000 fotografii, w oparciu o które powstał album „Melodia dwóch pieśni”, który został wydany w maju 2010 roku. Również w tym czasie w Krakowie, na miesiącu fotografii miała miejsce wystawa jego prac.

W jego zdjęciach nie znajdziemy miejsc reprezentacyjnych dla Polski, znanych i atrakcyjnych dla turysty z aparatem. Power wybierał tereny nierozpoznawalne, dalekie od centrum. Uciekając od banalności, chciał nadać znaczenie zwykłym, prostym miejscom położonym na peryferiach: „Nic nie daje mi większej przyjemności niż fotografowanie w miejscach, które nigdy nie były tematem dla fotografa. Poprzez te fotografie sprawiam, że w jakiś sposób stają się one ważne. Nie jestem zainteresowany miejscami, o których mówi przewodnik”.

Projekt „Melodia dwóch pieśni” powstał z myślą o Polakach, jednak nie cieszył się wielkim zainteresowaniem wśród rodaków: : „Chciałem pootwierać kilka okien, zainteresować ludzi, wciągnąć ich do dyskusji. A właśnie tej reakcji w Polsce mi zabrakło”.

A Wy co sądzicie o fotografiach przedstawiających obraz Polski, czy identyfikujecie się z nim? Zapraszamy do dyskusji.

Więcej zdjęć znajdziecie na stronie:

http://www.markpower.co.uk/Photographic-projects/SOUND-OF-TWO-SONGS

Zdjęcia pochodzą z portalu:
http://www.swiatobrazu.pl/miesiac-fotografii-w-krakowie-wystawa-fotografii-czlonka-agencji-magnum-marka-powera-20376.html
http://krakow.gazeta.pl/krakow/51,35796,7852286.html?i=7

W artykule zostały użyte fragmenty wywiadu ze strony:
http://wyborcza.pl/1,99218,9001482,Czy_jestes_z_tej_Polski_.html?as=1&startsz=x