Spotkałem się wielokrotnie z opiniami, że fotografia mody jest nudna. Jedynie co się ogląda w miesięcznikach to zdjęcia ze studia. Nic wartościowego, tylko jedno i to samo, non stop. Wychudzona dziewczyna, białe tło, kilka ciuszków poupinanych, żeby nie było widać kości i na tym koniec.


Nie mogę do końca zaprzeczyć. Część magazynów dla kobiet, zresztą nie tylko one,  podaje nam bardzo nudną treść fotograficzną. Zupełnie przeciętne zdjęcia, poza poprawną ekspozycją nie mające już żadnych zalet. Mamy szczęście, jeśli niektóre z nich postarają się o coś “wybitnie awangardowego” i zobaczymy kilka ciekawych kadrów świadczących o tym, że fotografik poza dobrym sprzętem miał jeszcze pomysł.
Powodem takiego stanu rzeczy jest zapewne dokładnie to, co od kilkunastu lat obserwujemy w polskiej muzyce rozrywkowej. Poza kilkoma artystami idącymi zupełnie pod prąd, cała reszta jest sztucznym wytworem rynkowym. Radio to puszcza, ludzie słuchają (wyboru do niedawna nie mieliśmy), słupki się zgadzają.
Podobnie ma się fotografia mody. Pomimo iż portale z amatorską fotografią i modelkami święcą swoje triumfy, mało kto sięga po nowych twórców, bo lepiej jest hołdować trendom sprzed 15 lat, słupki pozostają w miejscu, a gospodynie domowe dalej chodzą w garsonkach.
Na szczęście powstaje coraz więcej alternatywnych czasopism i innych ciekawych mediów, które chętnie pracują z bardziej awangardowymi twórcami. Fotografia mody nie musi być zatem totalną nudą.

Szukamy pomysłów!
Aby zacząć szukać, trzeba najpierw je mieć gdzie gromadzić. Załóżcie sobie zeszyty pomysłów, w których będziecie składować wszystko, co na myśl Wam przyjdzie. Poddajcie się swojej wyobraźni. Wyszukiwarka internetowa  może służyć nie tylko do przeglądania superprzeciętnych portali amatorskich. Powinniśmy szukać inspiracji u najlepszych. Mnogość blogów, takich jak touchpuppet.com czy fashiongonerogue.com powoduje, że dostęp do topowych zdjęć mamy od zaraz. Bardzo często wystarczy nam kilka kliknięć myszką, żeby otrzymać pierwsze inspiracje. Powstaje pytanie: czy to nie będzie kopiowanie? Jeśli nie pojedziecie w to samo miejsce, o tej samej porze roku w towarzystwie tego samego teamu: modelka, styliści i wizażyści, zapewne efekt będzie inny.
Moda nie musi być nudna
Fot.: Michał Massa Mąsior, modelka: Barbara Starowicz

Idzie wiosna i wreszcie można wyjść ze studia, a nasze polskie plenery mogą być naprawdę bardzo interesujące. Można powiedzieć, że światło nad Wisłą nie jest ciekawe. Ale czy w Anglii jest? Ciągle deszcz i chmury! Jednak “imperialistyczne” myślenie pozwoliło zrobić z tego atut! Postarajmy się zatem wykrzesać z rodzimych plenerów jak najwięcej.

Wasze zeszyty pomysłów niech zapełniają się nie tylko fotografiami, ale także wszelakimi skojarzeniami. Od zestawień kolorystycznych, przez zapisywane pomysły, aż po cytaty, poezję. Przecież nie tylko obraz może nas inspirować do tworzenia!
Inwentaryzacja

Wydawałoby się, że to tylko pejzażyści wyczekują na zdjęcie godzinami, dniami a czasem nawet miesiącami. Oczywiście fotograf mody pracuje z całą drużyną ludzi, ale warto odwiedzić plener wcześniej, żeby zrobić kilka przykładowych zdjęć o różnych porach dnia, żeby wiedzieć czego się można spodziewać na planie podczas właściwych zdjęć. Wystarczy, że wyjdziecie na spacer i wykonacie kilka zdjęć kompaktem. Inaczej plener wygląda na żywo, co innego będziemy mieć na klatce.
Jeszcze raz powrócę do pomysłu. Warto jest znaleźć sobie fotografików, których zdjęcia Wam odpowiadają. Dla mnie niezaprzeczalnymi mistrzami są: Richard Avedon, Jeanloup Sieff, Peter Lindbergh, Helmut Newton, Paolo Roversi, Mario Testino, czy Solve Sundsbo. Oczywiście, jest ich znacznie więcej. Poszukajcie swoich ulubieńców, zastanówcie się co ich charakteryzuje, co powoduje że ich sposób obrazowania do Was trafia. Może ich atutem jest czystość kadrów, albo właśnie bałagan. Może fascynuje ich piękno i zwiewność. U innych to może być brzydota i śmieszne, zaskakujące zestawienia kolorystyczne… Każdy ma coś innego, co właśnie do Was może trafiać!
Moda nie musi być nudna
Fot. Michał Massa Mąsior, modelka: Joanna Augusciuk
Więcej przeczytacie na: www.blog.sztukafotografii.org