Temat wystawy: NIEZWYCZAJNI MAROKAŃCZYCY
Termin wystawy: 05.11.2012 – 19.11.2012
Lokalizacja: Klubokawiarnia Grawitacja w Warszawie
Autorzy: Edyta i Łukasz Parzuchowscy (www.parzuchowscy.com)
O wystawie:
Na pomysł projektu “Niezwyczajni Marokańczycy“ wpadliśmy w połowie 2011 roku, gdy usłyszeliśmy od kolejnej znajomej osoby wracającej z Maroka, że jest to kraj z którego ciężko przywieść jakiekolwiek fotografie ukazujące portrety Marokańczyków. Podobno zdecydowana większość mieszkańców unika aparatów, a na zdjęcia wykonywane z ukrycia bądź z zaskoczenia reaguje agresją, w najlepszym wypadku żądają bardzo wysokiej zapłaty…

Ciężko było się nam z takimi opiniami zgodzić. Pierwszy raz Maroko odwiedziliśmy już kilka lat temu a jego mieszkańców zapamiętaliśmy jako zawsze uśmiechniętych i pogodnych ludzi służących pomocą i wsparciem lecz przede wszystkim chętnie pozujących do zdjęć. Konflikt usłyszanego stereotypu z naszymi doświadczeniami poskutkował pomysłem na ten właśnie projekt. Projekt mający z założenia pokazać portrety prawdziwych Marokańczyków zamieszkujących różne regiony tego kraju. Nie tych przebierających się do zdjęć w nie używane na co dzień ubrania lecz Marokańczyków takich jakich spotyka się na co dzień w tym niezwykle barwnym
kraju. W pierwszym kwartale 2012 roku dzięki wsparciu sponsorów odwiedziliśmy po raz kolejny Maroko – miejsce wyjątkowe dla każdego miłośnika fotografii portretowej. Kraju niezwykłego – nie bez przyczyny nazywanego bramą Afryki. Miejsca wypełnionego kolorami, zapachami a przede wszystkimi zamieszkiwanego przez niezwyczajnych ludzi.


W Maroku każde miasto i każda wioska są od siebie różne. Pozbawiony zabytków, typowo turystyczny Agadir odbudowany po jednym z największych w Afryce trzęsień ziemi. Wypełniony orientem i historią Marrakesz. Kosmopolityczna Casablanca i konserwatywny Fez. Spalony słońcem Taroudant i przepiękna smagana falami oceanu Essaouira. Mieszkańcy podobnie jak miasta które zamieszkują różnią się od siebie lecz jest coś co ich wszystkich łączy. Właśnie ten czynnik łączący przedstawionych Marokańczyków staraliśmy się pokazać poprzez nasze zdjęcia.

Wystawa „Niezwyczajni Marokańczycy” będąca częścią cyklu „Portrety Świata” przedstawia ludzi niezwyczajnych. Ludzi różnej płci i w różnym wieku. Ludzi których historia zaciekawiła autorów czego efektem było powstanie prezentowanych fotografii.

Szczegółowych informacji odnośnie kolejnych miejsc prezentacji „ Niezwyczajnych
Marokańczyków „ należy szukać na stronie www autorów: www.parzuchowscy.com
oraz na ich funpage na Facebooku: https://www.facebook.com/parzuchowscy