Firma Canon poszerza gamę popularnych akcesoriów zaprojektowanych dla osiągnięcia większej elastyczności i kreatywności oraz kontroli nad profesjonalnymi lustrzankami cyfrowymi EOS.

W nowej ofercie znalazła się topowa Speedlite 600EX-RT – pierwsza lampa błyskowa firmy Canon wyposażona we wbudowaną bezprzewodową łączność radiową. Zastępuje ona model Speedlite 580EX II. Dzięki możliwości współpracy z najnowszym wyzwalaczem Speedlite Transmitter ST-E3-RT, model ten oferuje ogromne możliwości, dedykowane fotografom pragnącym rozwijać nowe techniki oświetlania.

W ofercie firmy pojawiły się także: uchwyt zasilający BG-E11, bezprzewodowy  transmiter WFT-E7 i odbiornik GPS GP-E2, które dzięki kompaktowym wymiarom, niewielkiej wadze i prostym trybom konfiguracji, wspomagają najnowszy aparat EOS 5D Mark III w różnych sytuacjach fotografowania – od portretów studyjnych po fotografię w terenie.

Speedlite 600EX-RT – niesamowite możliwości kreatywne


Speedlite 600EX-RT to wydajna lampa błyskowa z systemem pomiaru blasku TTL, zaprojektowana by wyjść naprzeciw potrzebom profesjonalistów. Dzięki możliwości radiowego wyzwalania oraz bezprzewodowego zarządzania fleszem za pomocą podczerwieni, fotografowie będą w stanie uzyskać jeszcze bardziej ekscytujący efekt z włączonymi lub wyłączonymi w aparacie ustawieniami oświetlania.
Użycie lampy 600EX-RT w trybie „master” lub najnowszego radiowego wyzwalacza ST-E3-RT pozwala na sterowanie nawet 15 lampami 600EX-RT na odległość do 30 m – oferując ogromne możliwości eksperymentowania z efektami i różnymi technikami oświetlenia.
Funkcja zdalnego bezprzewodowego wyzwalania pozwala zwalniać migawkę w lustrzankach cyfrowych EOS, współpracujących z lampą Speedlite 600EX-RT. Dzięki temu, użytkownicy mogą wykorzystać więcej ekstremalnych kątów fotografowania, uzyskując  jeszcze bardziej kreatywne i niespodziewane rezultaty.
Fotografowane przedmioty znajdujące się w dużych odległościach, mogą także zostać doskonale oświetlone, a nawet w razie potrzeby odpowiednio wyeksponowane. Wszystko dzięki liczbie przewodniej podwyższonej aż do 60 m , a także wyjątkowo szerokiemu zakresowi pokrycia ogniskowych obiektywów (od 20mm do nawet 200 mm). Podczas ujęć szerokokątnych dyfuzor może także zredukować długość ogniskowej do 14 mm, a obrotowa głowica pomoże stworzyć jeszcze doskonalszy, pozbawiony cieni efekt.
Dzięki panelowi  odbijającemu światło, można uzyskać  naturalny efekt blasku światła w oczach. To rozwiązanie idealne do tworzenia portretów. Dodatkowo, indywidualne opcje ustawień zapewniają większy zasięg poprzez użycie priorytetu liczby przewodniej.  Daje  to większą kreatywność oświetlania przedmiotu, tworząc nieco ciemniejszy obraz na krawędzi.
Podobnie jak jej poprzednik, Speedlite 600EX-RT przekazuje aparatowi ustawienia balansu bieli za pomocą gorącej stopki. Jednakże, aby jeszcze precyzyjniej zbalansować flesz i naturalne światło otoczenia, dodano adapter i dwa kolorowe filtry żelowe, które pomagają w dopasowaniu temperatury lampy i uzyskaniu naturalnego efektu podczas fotografowania z użyciem światła żarowego lub rtęciowego. Podczas pracy w warunkach słabego oświetlenia, fotografujący mogą również skorzystać z oświetlenia wspomagającego AF. Pozwala to uzyskać dokładny autofokus z obiektywami o ogniskowej 28 mm lub większej i gwarantuje, że przedmiot zachowa ostrość, kiedy błyśnie lampa.

Dla większej wygody użytkowania, Speedlite 600EX-RT zasilana jest przez 4 baterie typu AA/LR6 i oferuje szybki, cichy czas ładowania,  co zapewnia fotografom komfort pracy i uzyskanie kreatywnych efektów oświetlenia w każdych warunkach.

Specyfikacja techniczna:
•    Liczba przewodnia 60 (m, ISO 100 przy 200 mm)
•    Radiowe wyzwalanie o zasięgu do 30m
•    Obsługa do 15 lamp błyskowych jednocześnie
•    Bezprzewodowa obsługa za pomocą podczerwieni
•    Przycisk zdalnego wyzwalania
•    Podnoszona i obracana głowica z ustawieniami zoomu
•    Filtry korekcji balansu bieli
•    Szybkie, ciche ładowanie

Zaprojektowana z myślą o profesjonalnych fotografach, lampa błyskowa Speedlite 600EX-RT i wyzwalacz Speedlite Transmitter ST-E3-RT posiadają solidną, wodoodporną konstrukcję dopasowaną do aparatu  EOS – 1D X, z wysokiej jakości wyświetlaczem LCD i przejrzystym menu, ułatwiającym indywidualny wybór ustawień oraz przełączenie trybu z normalnego na bezprzewodowy i odwrotnie.

Transmiter ST-E3-RT

Specyfikacja techniczna:
•    Zdalne wyzwalanie flesza
•    Zakres na zewnątrz do 30m
•    Obsługa do 15 lamp błyskowych jednocześnie
•    Zdalne wyzwalanie aparatu
•    Zabezpieczenia przed kurzem oraz wilgocią nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych

WFT-E7 – szybka bezprzewodowa kontrola

WFT-E7 to bezprzewodowy transmiter plików, kompatybilny z szeroką gamą modeli aparatów Canon EOS. Z myślą o fotoreporterach czy dziennikarzach sportowych, którym zależy na przesyłaniu obrazów w szybki i łatwy sposób, nowy WFT-E7 został wyposażony w Wi-Fi i wsparcie łączności przewodowej poprzez Gigabit Ethernet. Obsługuje standard 802.11 n  z prędkością transferu danych nawet do 150mbps oraz łączność Bluetooth z zewnętrznymi urządzeniami GPS. WFT-E7 oferuje superszybkie przysłanie obrazów bezpośrednio do serwera FTP oraz możliwość wyświetlenia treści na kompatybilnym ekranie przez połączenie DLNA .
Kiedy chęć uzyskania kreatywnego ujęcia lub trudne warunki pracy wymagają od fotografa zarządzania sprzętem z odległości, funkcja WFT Server umożliwia kontrolowanie aparatu przez stronę www na każdym posiadającym łączność z Internetem urządzeniu, jak np. smartfon, tablet czy laptop. Ustawienia aparatu mogą być także zmienione zdalnie przez dołączone oprogramowanie EOS Utility, pozwalając fotografom na zarządzanie wyzwalaniem aparatu przez bezprzewodową lub przewodową łączność LAN.
Model WFT-E7 odznacza się wyjątkowo lekką konstrukcją i może być umocowany do spodu korpusu, do szyny wspornika AB-E1 lub nawet do paska. WFT-E7 wspiera także fotografowanie synchroniczne przy użyciu nawet do 10 różnych aparatów i bezprzewodowej synchronizacji czasu, dzięki której czas pracy wszystkich urządzeń jest dostosowany do głównego aparatu, co służy utrzymaniu spójności działania. Także podczas fotografowania synchronicznego, funkcja serwera WFT może być aktywowana, aby w łatwy sposób umożliwić zdalny dostęp do głównego i pobocznych aparatów. Dzięki temu, podczas wykonywania zdjęć z użyciem kilku aparatów, można uzyskać jeszcze bardziej satysfakcjonujący efekt  i rozwinąć swoją kreatywność.

Specyfikacja techniczna:
•    Obsługuje standard 802.11n
•    Wbudowany Bluetooth
•    Uniwersalna konstrukcja
•    Łatwa i zabezpieczona konfiguracja Wi-Fi
•    Łączność z serwerem FTP
•    Funkcje zdalnego sterowania
•    Kompatybilność z połączeniem DLNA
•    Fotografowanie synchroniczne

GP-E2 – oznacz swoją lokalizację z lekkim i kompaktowym GPS-em

Kolejną nowością w ofercie firmy Canon jest kompaktowy odbiornik  GPS, który ułatwi fotografom oznaczenie miejsca wykonania zdjęcia.  Kompatybilny z aparatami EOS-1D X, EOS 7D  i nowym EOS 5D Mark III, GP-E2 taguje zdjęcia z wykorzystaniem długości, szerokości i wysokości oraz danych, tak jak kierunek, w którym zostało zrobione zdjęcie, dodając informacje o lokalizacji do danych EXIF.
Funkcja rejestratora GPS umożliwia śledzenie przebytej trasy za pomocą pobierania danych GPS w regularnych odstępach czasu, bez względu na to czy urządzenie jest podłączone do korpusu aparatu czy przechowywane oddzielnie. Po powrocie do studia, fotografowie mogą oznaczyć swoje zdjęcia zgormadzonymi z GPS-u danymi, a cała trasa może być wyświetlona przy użyciu Google Maps lub pakietu oprogramowania Map Utility.
Dla poprawienia dokładności i precyzji podczas rejestrowania czasu zdjęć, fotografujący mogą również zsynchronizować czas w swoich aparatach z  globalnym uniwersalnym czasem UTC, pobranym przez satelitę. Jest to szczególnie użyteczne dla profesjonalistów fotografujących przy pomocy wielu aparatów EOS 5D Mark III.  Dzięki temu po wykonanej pracy mogą od razu posortować zdjęcia według czasu w jakim zostały wykonane.

Specyfikacja techniczna:
•    Dodawanie do każdego zdjęcia danych o położeniu
•    Funkcja rejestrowania najważniejszych informacji przez cyfrowy kompas
•    Tryb rejestrowania danych
•    Przenośna konstrukcja, zasilanie przez baterie typu AA
•    Precyzyjne ustawienie czasu w aparacie wg standardu czasu UTC

BG-E11 – Jeszcze większy komfort obsługi EOS 5D Mark III

Osobom, które przy pomocy aparatu EOS 5D Mark III chcą fotografować jeszcze dłużej, nowy ergonomiczny uchwyt zasilający BG-E11, umożliwi niemal podwojenie czasu pracy, dzięki dwóm dodatkowym bateriom LP-E6 (przy możliwości alternatywnego wykorzystania w nagłych sytuacjach baterii typu AA). Dla tych, którzy często robią zdjęcia o orientacji pionowej, np. w fotografii sportowej lub portretowej, zduplikowano przyciski spustu migawki,  AF, ustawienia punktu ostrości i blokady AE oraz dodano drugi dżojstik.
Utrzymany w perfekcyjnej stylistyce modelu EOS 5D Mark III, BG-E11 został wykonany z wytrzymałego stopu magnezu, dzięki czemu jest odporny na różne warunki atmosferyczne.

Specyfikacja techniczna:
•    Podniesiony komfort obsługi modelu EOS 5D Mark III
•    Zdublowane przyciski do fotografowania w pionie
•    Większy uchwyt dla większych dłoni
•    Możliwość opcjonalnego użycia 2 akumulatorówLP-E6 albo 4 baterii typu AA/LR6

Źródło: Canon