W przeciągu ostatnich paru dni, zobaczyliśmy kilka ciekawych nowości i nowinek sprzętowych.

Zdecydowanie najciekawszą premierą uraczył nas Samyang, pokazując obiektyw klasy 35mm o świetle f/1,4, o którym pisaliśmy już na łamach naszego portalu. Jednak to nie jedyna nowość tego producenta. Na początku tygodnia zaprezentował on również nową wersję obiektywu fisheye 8mm f/3.5 przystosowaną do kamery Sony NEX VG-10 (mocowanie Sony E)

W świecie kompaktów, górą w tym tygodniu był Olympus. Producent pokazał w tym tygodniu 3 nowe aparaty:

  • SZ-20 i SZ-30MR, oba należące do klasy super zoom, pierwszy z obiektywem o ekwiwalencie 24-300mm, a drugi 25-600mm. Wyposażone zostały w 16 Mpix matryce Cmos Bsi wielkości 1/2.3 cala, 3 calowy ekran i filmy FullHD. Dodatkowo SZ-30MR wyposażono w podwójny procesor obrazu, dzięki czemu podczas nagrywania filmu FullHD, można wykonywać zdjęcia w pełnej rozdzielczości.
  • Tough TG-810, kompakt dla prawdziwego podróżnika, wyposażony w matrycę 14 Mpix, obiektyw 28-140mm, filmy HD, 3 calowy ekran, GPS, elektroniczny kompas i manometr, a wszystko to zamknięte w odpornej na wodę, kurz i wstrząsy obudowie.

Olympus udostępnił także nowe firmware do aparatów: E-5, E-PL2 oraz XZ-1

Również Pentax nie zawiódł:

  • Pentax Optio S1 – prosty i elegancki kompakt, z matrycą 14 Mpix, obiektywem 28-140mm, 2,7 calowym wyświetlaczem i możliwością nagrywania filmów HD. Producent chwali się metalową obudową  i wymiarami aparatu-  jednymi z najmniejszych.
  • Limitowana edycja Pentaxa K-r – Rilakkuma, stylistyką nawiązująca do znanego z japońskich kreskówek misia Rilakkuma, wyprodukowana w liczbie 1000 szt i dostępna tylko na rynku azjatyckim

Dotarły do nas też dwie ciekawe informacje, jedna od Sigmy, druga od Sony:

  • Sigma wprowadziła do oferty obiektyw 85mm f/1.4, z mocowaniem dla lustrzanek Pentaxa
  • Sony zaprezentowało nową matrycę z przeznaczeniem do kompaktów, jest to Cmos Exmor R, o rozdzielczości 12 Mpix, i wielkości 1/2.3 cala. Będzie pozwalała ona na rejestrację filmów FullHD z prędkością 60kl/s.