Tydzień ten, zresztą kolejny już z rzędu, odbija się echem po tragicznym trzęsieniu ziemi w Japonii. Nie ma praktycznie żadnych nowości, a jedynie często się słyszy o opóźnieniach w dostawach i przerwach w produkcji.

Zaczynając od najlepszej wiadomości, należy wspomnieć o firmie Simp-Q. Jej przedstawiciel na polski rynek (Foxfoto), właśnie wprowadził do oferty mobilne studio fotograficzne. Urządzenie to pozwala na fotografię bezcieniową praktycznie każdym aparatem. Jest wyposażone we własne źródło światła oraz tablice refleksyjne, dzięki czemu nie potrzeba żadnych dodatkowych akcesoriów. A co najciekawsze, po złożeniu zostaje nam niewielka walizka, z której można mieć powrotem studio w niecałe 3 minuty. Aktualnie w ofercie są dwa modele: M (51x57x48) w cenie 579zl, oraz L (60x77x60) za 859zl.

Kolejne dobre wiadomości pochodzą od Sigmy oraz Fujifilm. Sigma właśnie wprowadziła na rynek następcę zaawansowanego kompaktu DP2s(z matrycą APS-C Foveon X3), mianowicie DP2x. Głównymi zmianami jest poprawienie modułu autofocusa. Natomiast Fujifilm poinformował o wznowieniu produkcji nowego modelu X100 (również z matrycą aps-c). Po dwutygodniowej przerwie, fabryki znów ruszyły pełną parą, więc niedługo możemy się spodziewać tego ciekawego modelu w Polsce.

Dostaliśmy także informację o nowych wersjach firmware do aparatów. Są to: wersja 1.33 dla modułowego systemu Ricoh GXR, wersja 1.09 dla Canona 60D, oraz wersja 2.0 dla kompaktu Leica X1.

Ciekawa informacja dotarła z firmy Carl Zeiss. Producent poinformował, że wprowadzi na rynek adaptery bagnetowe do aparatów m43, oraz Sony E, dla swoich obiektywów kinematograficznych Compact Prime CP.2.

Na koniec gorsze informacje. Tamron oraz Canon poinformowały o opóźnieniach w produkcji nowych obiektywów. Są to nowy Tamron 18-270 z silnikiem PZD i 70-300, oba z mocowaniem Sony Alpha. Natomiast Canon przesunął datę premiery nowych obiektywów seri L: 300mm f/2.8, 400mm f/2.8, oraz fisheye 8-15mm f/4.