Ubiegły tydzień był obfity pod względem nowości sprzętowych. Zdecydowanie najciekawszą premierą uraczył nas Nikon, przedstawiając następcę popularnego modelu D5000.

Nikon

Producent zaprezentował w zeszłym tygodniu model D5100 kierowany do amatorskiego użytku. Nie znaczy to jednak, że jakość obrazu będzie słaba. Podążając za ostatnimi trendami w amatorskiej klasie lustrzanek, Nikon wyposażył nowy model w bardzo dobrą matrycę z D7000. Nowy model, to nie tylko nowa matryca. Mamy tutaj również wydajny procesor obrazu EXPEED 2, czułość ISO 100-6400 ( programowo nawet 25600), ulepszony ruchomy wyświetlacz LCD, możliwość nagrywania filmów FullHD  z ciągłym autofocusem (do 30 kl/s), oraz wiele różnych efektów specjalnych.

Bardzo pomocny przy nagrywaniu może okazać się nowy, opcjonalny mikrofon ME-1. To stereofoniczne urządzenie montuje się na szynach lampy błyskowej. Dzięki niemu nie tylko dźwięk będzie o wiele lepszy, ale także nie będzie słychać odgłosów pracy aparatu.

FujiFilm

FujiFilm zaprezentowało stylowy i nowoczesny kompakt Finepix Z900EXR. Aparat został wyposażony w matrycę EXR-CMOS wielkości 1/2 cala i rozdzielczości 16 Mpix, która pozwala na fotografowanie w czułościach do ISO 6400. Za rzutowanie obrazu odpowiedzialny obiektyw o ekwiwalencie 28-140 mm i świetle f/3.9 – 4.9. Natomiast  wyświetlanie zdjęć oraz ostatnio popularne także sterowanie funkcjami aparatu, ma zapewnić nowy dotykowy wyświetlacz LCD o wielkości 3.5 cala. Nie zabrakło również możliwości kręcenia filmów FullHD.

Rollei

Ciekawym kompaktem uraczyła nas niemiecka firma RZP-Technik, mająca prawa do marki Rollei. Przygotowany model Sportsline 60, to bardzo prosty kompakt, z matrycą 5 Mpix, stałym obiektywem o świetle f/2.8 i ogniskowej ok. 60mm, wyświetlaczem 2.7 cala oraz możliwością nagrywania filmów HD. Najciekawsze jest jednak to, że aparat ten mimo bardzo małych wymiarów, jest odporny na upadek, wodoodporny do 3 metrów i kosztuje zaledwie 79 Euro.

Carl Zeiss

Legendarny producent optyki poinformował o wprowadzeniu na rynek limitowanego zestawu obiektywów. Składają się na niego takie modele jak: Distagon T* 2.8/21, Distagon T* 2/28, Distagon T* 2/35, Planar T* 1.4/50 oraz Planar T* 1.4/85.Wszystkie zapakowane w pancerną walizkę. Dostępne są wersje dla Nikonów z mocowaniem F, orac Canonów. A cena? „Jedyne” 4562 euro bez VAT.

Fomei

Producent sprzętu studyjnego wprowadził do swojej oferty generator akumulatorowy Fomei Panther 600 Mini oraz zasilacz akumulatorowy Fomei Panther Pro 1500. Pierwszy model, to zestaw w którego skład wchodzą: akumulator, głowica błyskowa 600 Ws oraz system radiowego wyzwalania. Wszystko zamknięte w małej walizce. Natomiast model PRO 1500 to istna przenośna elektrownia. Może zasilać lampy o łącznej mocy do 5000 Ws, lub zwykłe urządzenia elektryczne do mocy 750 watt.