Kończący się dzisiaj tydzień był istnym maratonem producentów. Zobaczyliśmy wiele ciekawych premier i tych dla amatorów i tych dla profesjonalistów.

Hasselblad

Hasselblad rozpoczął w tym tygodniu sprzedaż zapowiedzianej wcześniej, średnioformatowej lustrzanki H4D-200MS. Jego konstrukcja jest właściwie prawie taka sama, jak wcześniejszego modelu, H4D-50MS. Jednak tutaj, dzięki poszerzeniu możliwości technologii Multi Shot, mamy o wiele większe możliwości. Przy wykonaniu 6 ekspozycji, w których matryca za każdym razem przesuwa się dokładnie o 1 piksel, wraz z zaawansowanymi procesami interpolacji, mamy możliwość uzyskania fotografii o rozdzielczości 200 Mpix. Cena nowego Hasselblada została ustalona na 32 tys euro (bez VAT), a posiadacze starszego modelu, mogą zrobić tzw. upgrade, za 7 tys euro.

Leica

Po niedawnej premierze Panasonica TZ20, można się było spodziewać, że Leica wypuści bliźniaczy model. Dzięki współpracy tych dwóch firm, Lecia zaistniała w świecie kompaktów cyfrowych, konstruując wspólnie z Panasonic’iem kilka udanych modeli. Teraz przyszedł czas na Leice V-LUX 30. Jest to kompaktowy aparat z matrycą 15 Mpix oraz obiektywem Leica 24-384 mm. Aparat posiada oczywiście najnowsze gadżety jak filmy FullHD, moduł GPS, możliwość zapisu zdjęć w pełnej rozdzielczości z prędkością 30 kl/s, czy funkcję zdjęć 3D. Zamknięty w eleganckiej obudowie wraz z opcjonalnym skórzanym pokrowcem prezentuje się bardzo ładnie. Cena tego aparatu to ok. 2400 zl.

Sigma

Sigma pokazując światu swoją długo oczekiwaną nową lustrzankę, zachwyciła wiele osób. Aparaty z wbudowaną matrycą FOVEON X3 od wielu lat wzbudzały zainteresowanie fotografów szukających jak największej rozpiętości tonalnej zdjęć i świetnego odwzorowania kolorów, niczym najlepszej klasy materiały analogowe. W modelu Sigma SD1, producent zapowiedział nową matrycę o rozdzielczości 3 x 15 Mpix, która wykorzystując procesy interpolacji znane ze zwykłych konstrukcji matryc, potrafi zrobić zdjęcia o rozdzielczości nawet 45 Mpix, a przy natywnej rozdzielczości uzyskać zakres tonalny nieosiągalny dla matryc Bayera. Wkońcu wiadomo na jaką kwotę został wyceniony aparat. Po wcześniejszych zapowiedziach o cenach blisko 10 tys dolarów, teraz już wiemy, że aparat będzie dostępny już za ponad 3 tys mniej. W popularnym amerykańskim sklepie pojawił się za cenę 6899 dolarów.

Benq wprowadził na polski rynek najnowszy model z serii C, mianowicie C1430. Kompakt został wyposażony w matrycę CMOS BSI 14 Mpix, obiektyw z 3x zoomem optycznym, oraz 2,7 calowy wyświetlacz LCD. Wszystko to dostępne jest za 230 zl.

Casio wprowadził na rynek model Exilim EX-Z3000. Wyposażono go w 16 Mpix matrycę CCD, duży dotykowy ekran 3,2 cala, obiektyw 25-200 mm i filmy HD.

Z innych nowości sprzętowych zeszłego tygodnia na uwagę zwracają głównie: opisany już na naszym portalu wyzwalacz radiowy Fomei TR-16 do lamp studyjnych oraz reporterskich, jak również nowa karta microSDHC od Kingstona o pojemności 32 GB.