Ten tydzień nie przyniósł zbyt wielu nowości, w zasadzie producenci poprzestali na nowych firmware oraz kilku zapowiedziach i nowinkach sprzętowych.

Nowe firmware do swoich kompaktów udostępniła firma Casio (Exilim EX-20G)  oraz Ricoh (G700SE).

Natomiast dużo ciekawsze informacje wypłynęły od Sony i Samsunga. Sony wypuszczając serię lustrzanek z półprzepuszczalnym lustrem, widocznie znalazł swoją część rynku. Jak wynika bowiem z niedawno odbytej konferencji, korporacja zamierza zaaplikować do wszystkich swoich przyszłych lustrzanek takie rozwiązanie. Dotyczyć to ma podobno także długo wyczekiwanego następcy zaawansowanego modelu A700.

Natomiast producent systemu NX (Samsung) należącego do szybko rozwijającej się grupy aparatów bezlusterkowych zapowiedział wprowadzenie kilku nowych ciekawych obiektywów. Będą to:

  • Uniwersalny zoom ze stabilizacją18-200 mm f/3.5-6.3 (premiera w maju)
  • Szerokokątny naleśnik 16mm f/2.4 (lipiec)
  • Stabilizowany obiektyw macro 60mm f/2.8 wyposażony w ultradźwiękowy silnik SSA (sierpień)
  • Portretowy 85mm f/1.4 z SSA (październik)
  • Średniej klasy standardowy zoom 16-80mm f/3.5-4.5 ze stabilizacją (grudzień)

Jak widać, świat aparatów cyfrowych ciągle ewoluuje. Myślę, że w ciągu kilku lat zobaczymy jaka będzie przyszłość, czy nadal do zaawansowanych zastosowań będzie się używało bądź co bądź leciwych już konstrukcji z ruchomym lustrem? Czy jednak producenci skierują swoją uwagę do bardziej nowoczesnych rozwiązań? Jak na razie dwóch największych potentatów profesjonalnego rynku fotograficznego (Canon, Nikon), trzyma się dzielnie tradycyjnych rozwiązań.