Kolejną nowością Nikona to lustrzanka formatu DX – modelu Nikon D7100. Lekki i wytrzymały korpus, odporny na zmienne warunki atmosferyczne, został wyposażony  w matrycę CMOS o rozdzielczości 24,1 mln pikseli, pozbawioną optycznego filtra dolnoprzepustowego, wydajny procesor EXPEED 3 oraz zaawansowany 51-punktowy system autofokusa, pozwalające rejestrować ostre i wyraziste zdjęcia oraz filmy Full HD. Dzięki trybowi „Efekty”, zapisane obrazy można kreatywnie edytować z poziomu lustrzanki. Mimo bogatego wyposażenia oraz szerokiego wachlarza funkcji, Nikon D7100 odznacza się poręcznością i łatwością obsługi.

D7100_18_105 mm

„Nikon D7100 został stworzonym z myślą o wszystkich entuzjastach fotografii przyrodniczej   i krajobrazowej oraz osobach, które po prostu lubią podróżować z aparatem pod ręką. Zaawansowane rozwiązania oraz funkcje, które poszerzają możliwości formatu DX, pozwolą każdemu   z łatwością wyrazić na zdjęciach emocje i rozwinąć pasję fotografowania. Wytrzymała i odporna na trudne warunki atmosferyczne obudowa skutecznie chroni aparat sprawiając, że Nikon D7100 jest gotowy na każde wyzwanie, niezależnie od miejsca i czasu” – mówi Marina Gurevich kierownik ds. produktów w dziale cyfrowych lustrzanek amatorskich w firmie Nikon Europe.

Uwiecznij każdy szczegół
Model Nikon D7100 wyposażono w matrycę COMS w formacie DX o rozdzielczości 24,1 mln pikseli, pozbawioną optycznego filtra dolnoprzepustowego. Rozwiązanie to pozwala w pełni wykorzystać jej potencjał, zapewniając wyjątkową ostrość oraz reprodukcję najdrobniejszych szczegółów obrazu. Dzięki wydajnemu procesorowi EXPEED 3 lustrzanka  z łatwością radzi sobie z szybkim przetwarzaniem dużych ilości danych, gwarantując wierne odtworzenie kolorów oraz ulepszoną redukcję szumów. Zakres ustawień ISO od 100 do 6400, z opcją zwiększenia  do 25 600, umożliwia fotografowanie nawet przy bardzo słabym świetle, a funkcja szybkich zdjęć seryjnych   z prędkością do 6 kl./s. pozwala z łatwością rejestrować dynamiczne sceny.

Zastosowany w Nikonie D7100 system autofokusa korzysta z algorytmu znanego z modelu Nikon D4.  51 pól AF, w tym 15 czujników krzyżowych w centrum wizjera, zapewnia najwyższą precyzję oraz błyskawiczne ustawianie ostrości nawet, gdy wartość maksymalnego otworu względnego używanej optyki wynosi f/8. Dzięki termu, pierwszy raz aparat tej klasy pozwala na bardzo elastyczne korzystanie  z obiektywów z telekonwerterami.

Aby ułatwić obsługę oraz zapewnić doskonałe efekty zarówno w trakcie fotografowania, jak i filmowania, Nikon D7100 został wyposażony w udoskonalony system AF z detekcją fazową (umożliwiający ręczne wybieranie pojedynczych pól ostrości, automatyczny wybór odpowiedniego pola spośród 9, 21 lub 51 punktów oraz śledzenie 3D), AF z detekcją kontrastu (dostępny w trybie podglądu na żywo) oraz tryb ciągłego autofokusa (umożliwia on jeszcze precyzyjniejsze ustawianie ostrości podczas nagrywania materiałów wideo).

Zaawansowany system rozpoznawania scenerii firmy Nikon, z czujnikiem RGB o rozdzielczości 2016 pikseli, dokładnie analizuje każdą scenę oraz optymalizuje ustawienia ekspozycji, balansu bieli i systemu autofokusa, w celu zapewnienia jak najwierniejszego odwzorowania obrazu.

Dzięki aktywnej funkcji D-Lighting, podczas fotografowania scen o wysokim kontraście rejestrowane szczegóły są wyraźnie – zarówno w obszarach prześwietlonych, jak i zacienionych – nawet, gdy obiekt jest w ruchu. Tryb zrównoważonego błysku wypełniającego umożliwia optymalizację mocy flasha. W przypadku obiektów o zróżnicowanej jasności szczegóły ciemnych i jasnych obszarów pozwala zachować funkcja HDR. Po jej uruchomieniu aparat wykona dwa kolejne zdjęć z różną ekspozycją,  po czym połączy je w jeden obraz o dużej rozpiętości tonalnej.

Nowa perspektywa zdjęć i filmów Full HD
Nikon D7100 wyposażono w nowy tryb kadrowania 1,3x, rozszerzający dotychczasowe możliwości formatu DX. Rozwiązanie to pozwala na bardzo precyzyjne uchwycenie fotografowanego obiektu dzięki efektowi teleobiektywu z powiększeniem 1,3x oraz 51 polami AF sięgającymi, aż po krawędzie kadru. Ponadto, umożliwia ono zwiększenie szybkości rejestrowania obrazu do 7 kl./s w trybie zdjęć seryjnych  i do 50i/60i przy nagrywaniu filmów Full HD.

Filmy Full HD w dwóch formatach
Nikon D7100 pozwala na nagrywanie filmów Full HD (1920 x 1080) z prędkością 60i/50i w trybie kadrowania 1,3x oraz w formacie DX z prędkością 30p/25p/24p. Precyzyjne ustawianie ostrości podczas filmowania zapewnia tryb ciągłego autofokusa. Wysoką jakość dźwięku gwarantuje wbudowany mikrofon stereofoniczny. Aparat może współpracować również z mikrofonem zewnętrznym ME-1.

Uwolnij kreatywność
Aby pozwolić użytkownikom w pełni uwolnić ich kreatywność, Nikon D7100 został wyposażony w tryb Efektów, takich jak Miniatura, Rozjaśnienie i Przyciemnienie, Sylwetka, Szkic kolorowy, Noktowizor czy Kolor selektywny, który pozwala wyróżnić do trzech kolorów na czarno-białym tle. Efekty można stosować w czasie rzeczywistym w trybie Podglądu na żywo zarówno w przypadku zdjęć, jak i filmów. Nikon D7100 oferuje również szerokie możliwości edycji obrazu z poziomu aparatu.

Wygoda i wytrzymałość
Dzięki niewielkim rozmiarom oraz ergonomicznej konstrukcji, Nikon D7100 zapewnia pełną wygodę użytkowania oraz wysoką funkcjonalność. Aparat wyposażono w wizjer o niemal 100% pokryciu kadru i powiększeniu 0,94x. Precyzyjne kadrowanie wspomaga jasny monitor LCD o szerokim kącie oglądania, przekątnej 3,2 cali i rozdzielczości 1229 tys. punktów. Udoskonalony przycisk „i” umożliwia bezpośredni dostęp do często używanych funkcji, a podczas fotografowania w trybie Podglądu na żywo pozwala szybko ustawić punktowy balans bieli. Podwójne gniazdo karty pamięci zapewnia swobodę wyboru sposobu rejestrowania i przechowywania zdjęć.

Nikon D7100 wyróżnia się także lekkim (675 g), a jednocześnie wytrzymałym korpusem, którego górna      i tylna pokrywa zostały wykonane ze stopu magnezowego. Dzięki uszczelnieniom, wnętrze aparatu jest skutecznie chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wpływem czynników atmosferycznych. Dodatkowo, funkcja czyszczenia matrycy jest automatycznie aktywowana podczas włączania  i wyłączania urządzenia. Mechanizm migawki przetestowano przez 150 000 cykli.

Udostępnianie zdjęć i zdalna kontrola
Zastosowanie opcjonalnego mobilnego adaptera bezprzewodowego WU-1a umożliwia łatwe przesłanie zdjęć z aparatu Nikon D7100 do urządzeń mobilnych* firmy AppleTM lub wyposażonych w systemem AndroidTM  w celu ich udostępnienia w serwisach społecznościowych. Za pomocą smartfona lub tabletu można także zdalnie sterować aparatem.

Wraz z premierą modelu D7100 w ofercie firmy Nikon znalazł się również nowy bezprzewodowy nadajnik/odbiornik WR-1. Urządzenie, wyposażone w wyświetlacz matrycowy, wykorzystując częstotliwości radiowe, umożliwia niemal pełną kontrolę nad pracą jednego lub większej ilości aparatów. Dzięki temu można zaprogramować różne scenariusze rejestrowania zdjęć, w tym fotografowanie równoczesne, fotografowanie z interwalometrem oraz niestandardowe opóźnienie wyzwolenia migawki. Para nadajników/odbiorników ma zasięg do 120 metrów, który można dodatkowo zwiększyć za pomocą większej liczby urządzeń WR-R10.

Data wprowadzenia lustrzanki Nikon D7100 do sprzedaży nie została jeszcze ustalona.

GŁÓWNE CECHY
*Matryca CMOS w formacie DX o rozdzielczości 24,1 mln pikseli bez optycznego filtra dolnoprzepustowego pozwala rejestrować zdjęcia o doskonałej ostrości z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów.
*Procesor obrazu EXPEED 3 zapewnia szybkie przetwarzanie obrazu, wierne odtworzenie kolorów i ulepszoną redukcję szumów.
*Czułość ISO w zakresie 100–6400 z możliwością zwiększenia do 25 600 zapewnia doskonałą wydajność nawet przy słabym oświetleniu.
*Profesjonalny system autofokusa wykorzystujący 51 pól AF, w tym 15 czujników krzyżowych, zapewnia szybkie i dokładne ustawienie ostrości.
*Zdjęcia seryjne z prędkością 6 kl./s umożliwiają rejestrowanie dynamicznych scen w każdych okolicznościach.
*Tryb kadrowania 1,3x poszerza możliwości formatu DX dzięki takim opcjom, jak efekt superteleobiektywu, wyższa prędkość zdjęć seryjnych (do 7 kl./s) i zwiększone pokrycie kadru.
*2016-pikselowy czujnik pomiaru ekspozycji RGB z rozpoznawaniem programu zapewnia precyzyjne pomiary ekspozycji oraz optymalizację automatycznej ekspozycji (AE), autofokusa (AF) i automatycznego balansu bieli (AWB), gwarantując niezwykłą dokładność.
*Nagrywanie filmów Full HD 1080p do 60i/50i oraz 30p/25p/24p z doskonałą płynnością.
*Wysokiej rozdzielczości wizjer z pokryciem kadru wynoszącym około 100% i powiększeniem 0,94x.
*Jasny monitor LCD o szerokim kącie oglądania, przekątnej 3,2 cala i rozdzielczości 1229 tys. punktów.
*Wygodny i łatwy do przenoszenia korpus waży jedynie 675 g.
*Wytrzymały korpus z pokrywami ze stopu magnezu został zabezpieczony przed działaniem pyłu, wilgoci oraz czynników pogodowych.
*Podwójne gniazdo kart pamięci SD umożliwia dalsze rejestrowanie w przypadku przepełnienia jednej karty, tworzenie kopii zapasowej oraz osobny zapis w formacie RAW i JPEG.
*Łatwy dostęp do przydatnych funkcji – udoskonalony przycisk „i” i funkcja Punktowego balansu bieli umożliwiają precyzyjne ustawianie balansu bieli w podglądzie na żywo.
*Aktywna funkcja D-Lighting (ADL) zachowuje szczegóły w rozjaśnionych i zacienionych obszarach kadru, zapewniając zdjęcia o zrównoważonym kontraście.
*Tryb HDR (High Dynamic Range) łączy dwa zdjęcia wykonane podczas jednego zwolnienia migawki, tworząc obrazy o dużej szczegółowości w przypadku kontrastowych scen.
*Tryb efektów umożliwia zastosowanie wybranych efektów zarówno do zdjęć, jak i filmów w podglądzie na żywo.
*Sprawdzone obiektywy DX NIKKOR pozwalają w pełni wykorzystać możliwości aparatu i tworzyć niepowtarzalne zdjęcia.
*Funkcja łączności bezprzewodowej* za pomocą mobilnego adaptera bezprzewodowego WU-1a.
*Zdalne sterowanie najważniejszymi funkcjami aparatu za pomocą opcjonalnych urządzeń WR-R10, nowego bezprzewodowego nadajnika/odbiornika WR-1 oraz przekaźnika bezprzewodowego WR-T10.

Źródło: Informacja prasowa