Dzisiejszą część rozpoczniemy od jednej, z najbardziej znanych fotografii II Wojny Światowej. Jej autorem  jest Joseph John Rosenthal. Zdjęcie zostało zrobione kiedy amerykańscy żołnierze, triumfalnie wbili flagę w ziemię japońskiej wyspy Iwo Jima. Ten jeden z najtrwalszych symboli w historii współczesnego świata, wywołał również wątpliwości co do jego autentyczności. Podobnie jak na zdjęciu Roberta Capy Padający żołnierz, tu też doszukiwano się prawdziwości uwiecznionych wydarzeń. Fotografa oskarżono o inscenizację, co zapewne przysporzyło mu nielada kłopotów.

Raising the Flag on Iwo Jima, fotograf: Joe Rosenthal

Raising the Flag on Iwo Jima, fotograf: Joe Rosenthal

Kolejnym dość znanym zdjęciem z okresu II Wojny Światowej, jest zdjęcie umieszczenia flagi komunistycznej na budynku Reichstagu. Zdjęcie zostało zrobione 2 maja 1945r. przez ukraińskiego fotografa Jewgienij Khaldei i stało się symbolem zwycięstwa wojsk radzieckich nad nazistowskimi. W celu uzyskania większego dramatyzmu, dodano zdjęciu więcej dymu.  Dokonano jeszcze jednej modyfikacji. Na ręce rosyjskiego żołnierza widać dwa zegarki, które pochodziły ze zwłok poległych w bitwie. Jednak jeden z nich został usunięty aby zlikwidować panującą, zresztą słuszną opinię, że rosyjscy żołnierze są grabieżcami.  Według wielu źródeł Chałdej chciał, by jego zdjęcie stało się ikoną zwycięstwa, tym czym dla Stanów Zjednoczonych była fotografia Joe Rosenthala, przedstawiająca wbicie amerykańskiej flagi na Iwo Jimie.

fot. Jewgienij Chałdej

fot. Jewgienij Chałdej

fot. Jewgienij Chałdej

fot. Jewgienij Chałdej

Oto kolejny przykład oszustwa fotograficznego. Tu został wymazany człowiek, który widocznie nie mógł być obecny w towarzystwie Fidela Castro. Tą osobą jest Carlos Franco, kubański pisarz, poeta i polityk, który to sprzeciwił się reżimowi Castro.

Poniżej zdjęcie z negocjacji między kanclerzem Niemiec Willy Brandt i Leonidem Breżniewem. Zdjęcia zostały opublikowane w prasie radzieckiej i niemieckiej. Niby takie same ale jednak różniły się między sobą. Dla potrzeb gazety radzieckiej zrobiono drugie zdjęcie, gdzie nie było alkoholu oraz bałaganu na stole.

Następny przykład pochodzi z Chin. Ze zdjęcia z ceremonii poświęconej pamięci Mao Tse-Tunga na Placu Tiananmen, znikają cztery osoby, zwane „Bandą Czterech” (czwórka radykalnych i skrajnie lewicowych działaczy Komunistycznej Partii Chin, którzy odgrywali czołową rolę w czasie rewolucji kulturalnej  a po śmierci Mao Zedonga usiłowali przejąć władzę).

Na kolejną część zapraszamy już wkrótce.