Kolejna część fotograficznych oszustw, modyfikacji, retuszów. Rozpoczniemy ją od zdjęcia pochodzącego z roku 1865. Fotograf Mathew Brady dokonał fotomontażu na którym Generał Sherman pozuje z jego współpracownikami, również generałami. Generała Francisa P. Blaira (na krześle po prawej) na fotografii oryginalnej nie było. Dołożono go później.

Poniżej historia zdjęcia ze wschodu :) . Mao Tse-Tung kazał wymazać swojego nielojalnego przyjaciela PoKu (pierwszy od lewej). Mao stoi jako pierwszy po prawej.

Przywódcy mieli wielki wpływ na cenzurę. Na tym retuszowanym zdjęciu widać Adolfa Hitlera i Józefa Goebbelsa (drugi po prawej), który z nieznanych przyczyn został z niego usunięty.

Z jednych zdjęć wymazywano, natomiast w innych dodawano. W roku 2008 irańska gazeta Jam-e-Jam’s zmodyfikowała ujęcie z przebiegu testów irańskich rakiet. Dla lepszego efektu dodano kolejną rakietę w trakcie wystrzału a usunięto niewystrzelony pocisk.

Oczywiście manipulacje fotograficzne istnieją do tej pory. Zbyt mało efektowne zdjęcia, niestaranność grafików i efekty pracy widać „gołym okiem” :) . Poniżej kilka wpadek  manipulacji fotograficznej.