W każdej dziedzinie, jak i historii towarzyszyły wydarzenia, które nazywamy pierwszymi, pionierskimi. Historia fotografii także przedstawia takie właśnie epizody.

Zacznijmy od pierwszego zdjęcia. Autorem jest Joseph Nicéphore Niépce – francuski fizyk i wynalazca, min. techniki zwanej dagerotypią, którą ów wynalazł razem z Jacques’em Daguerrem.

Zdjęcie zostało wykonane z jego pracowni w roku 1826. Jest to tzw. pierwsza udana, trwała fotografia. Czas ekspozycji zdjęcia wynosił ok. 8 godzin.

Rok 1838 – pierwsze zdjęcie człowieka. Zdjęcie a właściwie dagerotyp wykonał Louis Daguerre i znane jest w fotografii jako pierwsze udane zdjęcie przedstawiającej człowieka ,czyściciela butów i jego klienta.

W roku 1839 Robert Cornelius, holenderski chemik postanowił zrobić sobie portret. Jest to pierwszy portret fotograficzny na świecie.

W roku 1850 Félix-Jacques-Antoine Moulin zaprezentował pierwsze praktyczne wykorzystanie fotografii. Oczywiście praktyczne w jego słowa znaczeniu. Fotografował bowiem nagie panie. Poniżej jeden z pierwszych aktów. Jest to  Dagerotyp.

Rok 1856 – powstaje pierwsza podwodna fotografia. Autorem fotografii był Wiliam Thompson. Niestety, zdjęcie zostało przerwane. Poniżej zamieszczone jest pierwsze opublikowane zdjęcie podwodne wykonane przez Louisa Boutan w 1890r.

W roku 1858 powstała pierwsza fotografia lotnicza. Autorem jest Nadar, właśc. Gaspard-Félix Tournachon. Zdjęcie przedstawia Paryż i okolice Łuku Trumfalnego. Do fotografii używał magnezji jako sztucznego oświetlenia. Czas naświetlania zdjęcia to ok. 18 minut.
Do dzisiejszych czasów jednak nie przetrwały zdjęcia Nadara. Jedyne zdjęcie najwcześniejsze z lotu ptaka, które możemy zobaczyć na własne oczy to fotografia autorstwa James Wallace Blacka wykonana w roku 1860. Fotografia przedstawia widok na miasto Boston w USA.

W roku 1858 fotograf Henry Peach Robinson zrobił pierwszy na świecie fotomontaż. Złożył pięć negatywów tworząc jedno zdjęcie.

Rok 1861 – pierwsza fotografia kolorowa
Pierwsze trwałe zdjęcie kolorowe zostało zrobione przez szkockiego fizyka Jamesa Clerka Maxwella. Przedstawia wiązkę tartanu (tkaniny z owczej wełny).

W roku 1900 George R. Lawrence zbudował ważący 600kg aparat. Koszt aparatu to 5000 dolarów. Fotograf zrobił nim największe zdjęcie na świecie o wymiarach 8 x 4,5 m. Wykonano nim zdjęcie pociągu.

W 1918 roku Arthur S. Mole i John D. Thomas sfotografowali 30000 oficerów w obozie Custer, Battle Creek, Michigan. Jest to pierwsze największe grupowe zdjęcie na świecie.

Rok 1946 – pierwsze zdjęcie z kosmosu.
W dniu 24 października 1946 roku, niedługo po zakończeniu II wojny światowej, grupa żołnierzy i naukowców na pustyni w Nowym Meksyku zobaczyła coś nowego i wspaniałego – pierwsze zdjęcia Ziemia widziana z przestrzeni kosmicznej.

Pierwszy cyfrowy obraz to rok 1957. Wykonał ją Rusell Kirsch. Pierwszym zeskanowanym obrazem było zdjęcie trzymiesięcznego syna.

Pierwsze zdjęcie planety poza układem słonecznym 2005r ESO

W roku 2006 w domu aukcyjnym Sotheby’s zlicytowano „gumę” Edward Steichen (1879-1973), „The Pond – Moonlight”, Long Island, stan Nowy Jork, 1904 r. fotografia znalazła nabywcę za sumę bliską 3 mln $. Tym samy stałą się najdroższą fotografią na świecie.
Jeśli w artykule znajdują się jakieś błędy, bardzo proszę o informację. Jeśli macie jakieś inne nowinki, lub wydarzenia z fotografii, które warto dodać do tego kalendarium, proszę przesłać na email: kontakt@fotograficzno.pl lub napisać w komentarzu poniżej.