Muzeum Witrażu w Krakowie zaprasza na debiutancką wystawę fotograficzną pt. „” Rafała Łukawieckiego, artysty fotografii pejzażu, specjalizującego się w tradycyjnej technice srebro-żelatyny.
Rafał Łukawiecki (Be)Longing

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną dwadzieścia cztery ręcznie stworzone czarno-białe srebro-żelatynowe fotografie amerykańskiego południozachodu. Kluczowym tematem cyklu jest poczucie tęsknoty wynikające z potrzeby bycia częścią piękna i pokoju krajobrazów, które są dla człowieka niegościnne, pustynne, dziwne.

Kontrast niebezpieczeństwa, pustki i abstrakcji z pokojem, bogactwem i organiczną energią jest źródłem kreatywnego konfliktu, który stał się inspiracją dla wielu jego fotografii. W swojej pracy Rafał Łukawiecki głównie posługuje się aparatem wielkoformatowym. Sam ręcznie wywołuje swoje fotografie korzystając z technik, które się nie zmieniły się w ostatnim stuleciu. Rafał Łukawiecki uważa, że powolny i angażujący proces pozwala mu na bardziej intymne wejrzenie w złożoność otaczającego nas świata.

(…) Trudno jest mi wyrazić słowami to co widzę w tych krajobrazach. Na pewno moje widzenie łączy wiele warstw, na które reaguję emocjonalnie. (Be)Longing w swojej pierwszej warstwie pozwala mi pokazać piękno miejsc, które ze względu na swoją naturę są dla człowieka raczej złowrogie. Zastanawiam się dlaczego na ludzi tak silnie działa magnetyzm pustyni, na której jeden krok za daleko, pod powabnym Delikatnym Łukiem, to krok ku śmierci? Dlaczego szczeliny kanionów na ziemiach plemion Navajo, w których przebywanie w czasie większego deszczu kończy się tragicznie, fascynują nas swoją malowniczością i unikalnym pięknem? Trud egzystencji w wielu miejscach, które utrwalam na kliszy, jest wręcz proporcjonalny do siły z jaką nasza dusza chce do tych miejsc należeć, „belong”. Im dalej jestem od wyschniętej, bezwodnej Mojave, tym bardziej czuję jej wołanie, „longing”. Rzeczywistość sprawiła, że te siły są oddzielone. Moje fotografie pozwalają najpierw mi samemu, a potem, mam nadzieję, także widzom, poczuć egzaltację chwili, gdy te odczucia łączą się w jeden obraz.(…)
Fragment wywiadu z Rafałem Łukawieckim.

Muzeum Witrażu
al. Krasińskiego 23, 31-111 Kraków
tel. 12 422 86 19,
Szczegóły na stronie www.muzeumwitrazu.pl oraz www.rafal.net

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 14 stycznia 2011, o godz. 19.00
Wystawa czynna do 6 marca 2011
wtorek–piątek godz. 16–19, sobota–niedziela 12–18

Źródło: Muzeum Witrażu w Krakowie