Richard Avedon (15 maja 1923 – 01 października 2004) był wielkim amerykańskim fotografem. Pracował jako fotoreporter, fotograf mody i fotograf reklamowy w Harper’s Bazaar, a od 1966 w Vogue.

Jego przygoda z fotografią rozpoczęła się w czasie drugiej wojny światowej, kiedy to zgłosił się do służby w marynarce. Wyposażony w aparat fotograficzny Rolleiflex, podarowany przez ojca, wykonywał zdjęcia identyfikacyjne marynarzy. Wkrótce później zaczął wykonywać fotografię reklamową dla domów towarowych, która zapoczątkowała jego oszałamiającą karierę. Pozwoliło mu to na otwarcie własnego studia, gdzie wykonywał zdjęcia, które przeszły do historii, przełamując dotychczasowe kanony.

Avedon w swoich fotografiach wprowadził dynamikę, ruch, swobodę co kłóciło się z dotychczasowym wyobrażeniem prezentowania mody.

Jego portrety w niezwykły sposób ukazywały ludzkie emocje. W swoich modelach szukał „prawdziwej twarzy”. Większość zdjęć jest na białym tle, a model ustawiony ze wzrokiem skierowanym na wprost aparatu.

Avedon był w pełni aktywny zawodowo do końca swoich dni. Mawiał: „jeżeli w ciągu dnia nie zrobię czegoś związanego z fotografią, to czuję, jakbym zaniechał czegoś niezbędnego dla mojej egzystencji, na przykład zapomniał się obudzić. Jestem przekonany, że przypadek, który spowodował, że zostałem fotografem, uczynił moje życie w ogóle możliwym”.

Richard Avedon – Mistrz Fotografii.

Piękna opowieść o Avedonie opowiedziana ustami Samego Avedona. Film opowiada historię kilku najważniejszych fotografii w historii wszechświata. Richard mówi o nich, często wciąż niezadowolony z wyniku, opisując co by w nich poprawił.

Richard Avedon: Darkness and Light

Zobacz stronę: http://www.richardavedon.com/